Bota

Kundërshtoi urdhrat e policisë për hyrjen në parlament, gjobitet Greta Thunberg

Shkruar nga Liberale

Kundërshtoi urdhrat e policisë për hyrjen në parlament,

Aktivistja për ndryshimet klimatike Greta Thunberg është gjobitur për kundërshtimin e urdhrave të policisë pasi e ndaloi dy herë hyrjen në parlamentin e Suedisë në mars, tha Gjykata e Qarkut të Stokholmit.

Thunberg dhe katër aktivistë të tjerë ishin në gjyq pasi policia i largoi me forcë më 12 dhe 13 mars, ndërsa organizuan një protestë kundër efekteve të ndryshimeve klimatike dhe atë që ata thonë se janë mosveprim nga politikanët. Thunberg u dënua me një gjobë prej 6,000 korona suedeze (512 euro) dhe 1,000 korona (85 euro) si kompensim, njoftoi agjencia TT.

Një zyrtar i gjykatës konfirmoi për Reuters se 21-vjeçarja u shpall fajtore, por nuk pranoi të komentojë mbi shumën e gjobës.

Kur u pyet nga gjyqtari se pse ajo nuk iu bind urdhrave të policisë, aktivistja u përgjigj: “Sepse ka pasur (klimë) imperativ dhe ka ende. Në një rast të tillë të gjithë e kemi për detyrë të veprojmë”.

“Ligjet aktuale mbrojnë industritë nxjerrëse në vend që të mbrojnë njerëzit e planetit, siç besoj se duhet,” shtoi ajo, duke u larguar nga salla e gjyqit.

Poll
SHQIPENGLISH