Bota

Kryeministrja e Estonisë në listën e të kërkuarve nga Rusia

Shkruar nga Liberale

 

Kryeministrja e Estonisë në listën e të kërkuarve nga

Sipas të dhënave nga baza e të dhënave e Ministrisë së Punëve të Brendshme ruse, Rusia ka vendosur në listën e të kërkuarve kryeministren e Estonisë Kaya Kalas.

“Kaya Kalas, e datëlindjes 1977, është në kërkim me nen të Kodit Penal”, thuhej në bazën e të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Rusisë, por nuk u saktësua se mbi çfarë baze kërkohej kryeministrja e Estonisë, raporton RIA Novosti.


Një burim i paidentifikuar i tha TASS se ishte hapur një rast kundër Kalas dhe Sekretares së Shtetit të Estonisë, Taimara Peterkopa për “shkatërrimin dhe dëmtimin e monumenteve të ushtarëve sovjetikë”.Callas më parë e quajti Rusinë një “kërcënim të vazhdueshëm për sigurinë e vendeve perëndimore” dhe bëri thirrje për “izolimin” e Rusisë nga “bota e lirë”, në mënyrë që të gjitha vendet evropiane të ndalonin lëshimin e vizave për rusët.

Përveç kësaj, ajo deklaroi se është “gati të ndryshojë kushtetutën e Estonisë” në mënyrë që t’i privojë rusët dhe bjellorusët nga e drejta për të votuar në zgjedhjet lokale në Estoni, sipas RIA Novosti.

Poll
SHQIPENGLISH