Bota

Kreu i Kongresit të SHBA kërcënon të shkarkojë ata që lënë punën prej politikave për Gazën

Shkruar nga Liberale

Kreu i Kongresit të SHBA kërcënon të shkarkojë ata

Kreu republikan i Kongresit amerikan Mike Johnson tha sot se “meritojnë të shkarkohen” punonjësit federalë që marrin pjesë në grevën e planifikuar kundër politikave të presidentit Biden për luftën e Izraelit dhe situatës në Gaza.

Republikani nga Louisiana bëri deklaratën në rrjetet sociale duke cituar një artikull të rrjetit AL-Monitor ku thuhet se punonjës nga të paktën 22 agjenci federale të shtetit do të protestonin për politikat e SHBA ndaj Gaza, duke lënë punën të martën.

“Çdo punonjës qeveritar që lë punën për të protestuar ndaj mbështetjes tonë për Izraelin po abuzon me besimin e taksapaguesve dhe meriton të shkarkohet”, shkruante Johnson.

Johnson zotohej të punonte me kolegun republikan të komisionit të mbikqyrjes James Comer, për t’u siguruar që “çdo agjenci të niste procedurat disiplinore për personat që lenë detyrën e tyre”.

Poll
SHQIPENGLISH