Kosova

Në mbështetje të paqes në Kosovë/ Kroacia e konfirmon: Nesër dërgojmë kontingjentin e ri me trupa për KFOR

Shkruar nga Liberale
Në mbështetje të paqes në Kosovë/ Kroacia e konfirmon:

Ministria kroate e mbrojtjes ka bërë me dije se ditën e nesërme do të dërgoje në Kosovë kontingjentin e saj të 41-të, si pjesë e forcave paqeruajtëse të NATO-s.

Kroacia bëri me dije se për këtë kanë organizuar një ceremoni në Zagreb, ndërsa sqarohet se kontingjenti i ri do të dërgohet në operacionin e KFOR-it për mbështetjen e paqes në Republikën e Kosovës.

“Forcat e 41-të të HRVCON KFOR-it përbëhen nga pjesëtarë të Kompanisë së Këmbësorisë së Motorizuar, Njësisë së Aviacionit, Njësisë ISR, Njësisë së Shtabit, elementëve të mbështetjes kombëtare logjistike dhe inteligjencës dhe ekipit mjekësor”, thuhet në njoftim.

Ceremonia do të mbahet nesër në orën 15:00 dhe në të do të pjesë edhe zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes Ivan Anushiq.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH