Kosova

“Kot flasim, derisa ata vrasin”, nis marshi protestues pas vrasjes së gruas në Pejë (FOTO)

Shkruar nga Liberale

“Kot flasim, derisa ata vrasin”, nis marshi protestues pas vrasjes

Organizatat e shoqërisë civile dhe qytetarët kanë organizuar sot MARSH PAQËSOR PROTESTUES, me moton “Kot flasim, derisa ata vrasin”, një ditë pas ngjarjes tragjike, ku u vra Gjylejta Ukella, nga bashkëshorti i saj, Edmond Lajçi.

Marshi që ka filluar nga ora 11:00 nga Qendra e qytetit vazhdon tek objektet e Policisë, Gjykatës Themelore dhe Prokurorisë Themelore në Pejë.

“Kot flasim, derisa ata vrasin”, nis marshi protestues pas vrasjes

Ata bënë thirrje që urgjentisht të ndalohet me mohimin e femicidit dhe dhunës në baza gjinore.

“Kot flasim, derisa ata vrasin”, nis marshi protestues pas vrasjes

Mosndëshkimi i këtyre rasteve është inkurajim i mëtejshëm!’-thuhet nga organizatori. Marshit i janë bashkuar edhe figura politike e institucionale lokale.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH