Kosova

KFOR/I gatshëm t’i përgjigjet kërcënimeve që cënojnë paqen e Kosovës

Shkruar nga Liberale

KFOR/I gatshëm t’i përgjigjet kërcënimeve që

Gjeneralmajor Ozkan Ulutas komandanti i KFOR-it në Kosovë, ka deklaruar se misioni paqeruajtës në Kosovë, është i gatshëm t’i përgjigjet çdo lloj kërcënimi.

“KFOR-i vazhdon të bëjë më të mirën për të ofruar një mjedis të paanshëm, të sigurt dhe të sigurt për të mirën e të gjithë njerëzve që jetojnë në Kosovë,” tha të hënën për Anadolu Agency, gjeneralmajor Ozkan Ulutas.

Turqia mori komandën e Forcave të NATO-s në Kosovë (KFOR) tetorin e kaluar, me Ulutas që zyrtarisht mori përgjegjësinë në një ceremoni në kryeqytetin Prishtinë.Sipas tij, populli i Kosovës dëshiron të jetojë në paqe dhe siguri të përhershme.

“KFOR-i ka ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet në Kosovë për rreth 25 vjet. Ne do të vazhdojmë përpjekjet tona për të parandaluar përshkallëzimin e tensioneve dhe dëshiroj t’ju siguroj se ne jemi të gatshëm t’i përgjigjemi çdo kërcënimi.” tha ai.

Dialogu Beograd-Prishtinë është e vetmja rrugë për paqe dhe stabilitet të qëndrueshëm për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë, sipas Ulutas. Komandanti përsëriti se KFOR-i do të vazhdojë misionin e tij në Kosovë për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

Ai e përmendi edhe shtimin e forcave të KFOR-it në veri të vendit.

“KFOR vendosi qindra personel shtesë në vend pas tensionit në rritje. Ne katërfishuam përforcimin në veri të vendit dhe trefishuam numrin e patrullave, duke përfshirë rajonin kufitar,” tha Ulutas.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH