Kosova

BE-ja qorton Kosovën për mbylljen e bankave serbe mbi përdorimin e monedhës së dinarit

Shkruar nga Liberale

BE-ja qorton Kosovën për mbylljen e bankave serbe mbi përdorimin

Marrë nga Associated Press

Bashkimi Europian të martën e qortoi Kosovën për mbylljen e njëanshme të gjashtë degëve të një banke të licencuar nga Serbia, duke thënë se masa do të ndikojë negativisht në jetën e pakicës etnike serbe që jeton në veri të Kosovës dhe do të dëmtojë bisedimet Kosovë-Serbi për normalizimin.

Policia e Kosovës të hënën mbylli degët e Bankës së Kursimeve Postare në përputhje me vendimin për ndalimin e përdorimit të monedhës së dinarit serb. Duke filluar nga 1 shkurti, qeveria kërkoi që zonat e dominuara nga pakica etnike serbe në Kosovë të miratonin monedhën euro, e cila përdoret në pjesën tjetër të vendit, dhe hoqi përdorimin e dinarit serb.

Prishtina e shtyu masën për rreth tre muaj, pas presionit nga BE dhe Shtetet e Bashkuara , e shqetësuar se vendimi do të ndikonte negativisht në pakicën etnike serbe në Kosovën veriore. Një deklaratë e BE-së nga Brukseli, e cila iu dërgua me email The Associated Press, e konsideroi masën si "përshkallëzuese ... kundër frymës së normalizimit", duke shtuar se "veprime të tilla të pakoordinuara" nga Kosova vënë në rrezik shanset për pajtim.

Brukseli dhe Uashingtoni po u bëjnë presion të dyja vendeve që të zbatojnë marrëveshjet që presidenti serb Aleksandar Vuçiç dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti arritën në shkurt dhe mars të vitit të kaluar. Bisedimet e normalizimit të ndërmjetësuara nga BE nuk kanë arritur të bëjnë përparim, veçanërisht pas një shkëmbimi zjarri shtatorin e kaluar midis të armatosurve serbë të maskuar dhe policisë së Kosovës që la të vdekur katër persona dhe ngriti tensionet.

Shumica e Kosovës përdor euron, edhe pse vendi nuk është pjesë e BE-së. Pjesë të veriut të Kosovës, të populluara kryesisht me serbë etnikë, vazhdojnë të përdorin dinarin. Shumë serbë atje mbështeten te qeveria e Serbisë për mbështetje financiare, e cila shpesh shpërndahet në dinarë në para të gatshme. - “Në mungesë të vazhdueshme të alternativave të qëndrueshme, kjo do të ketë efekte negative në jetën e përditshme dhe kushtet e jetesës së serbëve të Kosovës dhe komuniteteve të tjera të kualifikuara për transfera financiare nga Serbia”, thuhet në deklaratën e BE-së. Shanset e Serbisë dhe Kosovës për anëtarësimin në BE një ditë janë të rrezikuar nga refuzimi i tyre për të bërë kompromis, sipas shefit të politikës së jashtme të bllokut, Josep Borrell.

BE-ja i kërkoi sërish Kosovës dhe Serbisë të kthehen në tryezën e bisedimeve.

Forcat serbe luftuan në 1998-99 me separatistët shqiptarë etnikë në atë që atëherë ishte provinca e Kosovës. Rreth 13,000 njerëz, kryesisht shqiptarë etnikë, vdiqën derisa një fushatë 78-ditore e bombardimeve të NATO-s i largoi forcat serbe. Kosova shpalli pavarësinë në vitin 2008, të cilën Beogradi nuk e njeh. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH