Kosova

Artikull i EURONEWS/ Komunat me shumicë serbe bojkotojnë votimin për largimin e kryetarëve shqiptarë

Shkruar nga Liberale

Artikull i EURONEWS/ Komunat me shumicë serbe bojkotojnë votimin

Artikulli i publikuar nga Euronews. E drejta e autorit AP

Vetëm 253 nga 46.556 votues të regjistruar votuan. Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani akuzoi qeverinë e Serbisë për presion ndaj serbëve në Kosovë për të bojkotuar referendumin.

Banorët e katër komunave me shumicë serbe bojkotuan një referendum për largimin e kryebashkiakëve  etnikë shqiptarë nga detyra të dielën, pas zgjedhjeve për kryetar komune të vitit të kaluar.

Votimi ishte një përpjekje për të shpërndarë tensionet midis Kosovës dhe Serbisë fqinje, ndërsa të dyja vendet kërkojnë të anëtarësohen në Bashkimin Evropian. Megjithatë, partia kryesore etnike serbe e Kosovës, Lista Srpska, ose Lista Serbe, e cila ka lidhje të ngushta me Beogradin, kishte bërë thirrje për një bojkot të zgjedhjeve të së dielës.

Vetëm 253 nga 46.556 votues të regjistruar votuan në të katër bashkitë. Që kryetarët e bashkive të shkarkohen, nevojitet shumica e votave. Në komunën e Zveçanit nuk është hedhur fare votim.

“Prandaj vërejmë se iniciativa e qytetarëve për shkarkimin e kryetarëve të komunave të Leposaviqit, Zubin Potokut, Zveçanit dhe Mitrovicës së Veriut ka dështuar”, tha Kreshnik Radoniqi, kryetar i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Rezultati lë të njëjtën status quo të tensionuar në veri të Kosovës dhe negociatat e saj të ndërmjetësuara nga BE-ja, për të normalizuar lidhjet me Serbinë fqinje. Nuk priten zhvillime në muajt në vazhdim.

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani akuzoi Beogradin se po ushtron presion ndaj serbëve në Kosovë për të bojkotuar referendumin.

“Serbia edhe një herë ndërhyri ilegalisht në procesin zgjedhor të një vendi tjetër. Edhe një herë (presidenti serb Aleksandar) Vuçiç nuk e ka mbajtur fjalën e dhënë ndaj partnerëve ndërkombëtarë (të mos ndërhyjnë)”, tha Osmani.

Lista Srpska pranoi se donte “të zëvendësonte kryetarë të rremë në komunat tona, por ne nuk donim të luanim lojëra të drejtuara nga regjimi në Prishtinë”. Partia akuzoi qeverinë e Kurtit se ka ushtruar presion ndaj serbëve etnikë në veri me praninë e saj policore.

Kosova ishte pjesë e Serbisë derisa një fushatë bombarduese 78-ditore e NATO-s në vitin 1999 i dha fund një lufte midis forcave qeveritare serbe dhe separatistëve shqiptarë etnikë në Kosovë. Fushata la rreth 13,000 të vdekur, kryesisht shqiptarë etnikë, dhe i dëboi forcat serbe.

Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës në vitin 2008.

Shtetet e Bashkuara dhe BE po luftojnë për të rifilluar dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit. Bisedimet kanë ngecur pasi një oficer i policisë së Kosovës dhe tre persona të armatosur serbë u vranë në një shkëmbim zjarri kur rreth 30 persona të maskuar hapën zjarr ndaj një patrulle policie pranë fshatit Banjska të Kosovës në shtator.

Brukseli ka paralajmëruar të dyja palët se refuzimi për të bërë kompromis rrezikon shanset e Serbisë dhe Kosovës për t'u bashkuar me bllokun.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH