Globi

Koreja e Veriut do lëshojë në hapësirë në 2024 tre satelitë të rinj spiun

Shkruar nga Liberale

Koreja e Veriut do lëshojë në hapësirë në 2024 tre

Koreja e Veriut planifikon të lëshojë tre satelitë të tjerë spiun vitin e ardhshëm si pjesë e përpjekjeve për të rritur ushtrinë e saj.

Muajin e kaluar Pheniani vendosi një satelit spiun në hapësirë  dhe pretendon se që nga ai moment ka fotografuar objektet kryesore ushtarake të SHBA dhe Koresë së Jugut .

Duke përcaktuar synimet e tij për vitin 2024, Kim Jong Un tha gjithashtu se marrëdhëniet e tij me Korenë e Jugut do të kishin “ndryshim themelor”.

Dhe shtoi se nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të vazhdonte me ambiciet e tij bërthamore.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH