Bota

Ja si do t'a paguaj Irani sulmin që kreu! Izraeli ka një kundërpërgjigje të FORTË!

Shkruar nga Liberale

Ja si do t'a paguaj Irani sulmin që kreu! Izraeli ka një

Pas sulmit me 300 dronë që Irani kreu kundrejt Izraelit vjen reagimi i këtyre të fundit. Sulmi iranian nuk do të mbetet pa një përgjigje. Kështu ka deklaruar Shefi ushtarak i Izraelit, Herzi Halevi, pavarësisht thirrjeve për përmbajtje nga aleatët që janë të shqetësuar për të shmangur një përshkallëzim të konfliktit në Lindjen e Mesme.

Përgjigja sipas Halevi do të vijë shumë shpejt, por ende nuk ka një kohë të përcaktuar se kur mund të ndodhë kundërpërgjigja. “Ndërsa ne peshojmë hapat tanë dhe ky lëshim i kaq shumë raketave në territorin e Shtetit të Izraelit do të përballet me një përgjigje,” tha gjenerali Herzi Halevi.

I kujdesshëm ndaj rreziqeve, presidenti Joe Biden i ripërsëriti Netanyahut se Shtetet e Bashkuara nuk do të marrin pjesë në asnjë kundërofensivë izraelite kundër Iranit. Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby përsëriti se presidenti Joe Biden është i përqendruar në parandalimin e sulmit të Iranit kundër Izraelit. 

“Vetëm për shkak se Irani kreu këtë sulm të paprecedentë, të cilin ne dhe partnerët tanë izraelitë dhe partnerë të tjerë e penguam, nuk do të thotë se ne duhet të pranojmë vetëm një përshkallëzim të vazhdueshëm në rritje në rajon. I shtyrë nëse është qëndrimi i Shtëpisë së Bardhë që Izraeli nuk duhet të hakmerret”, Kirby tha se në fund të fundit kjo varet nga qeveria e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, por se SHBA-ja dëshiron të shohë uljen e tensioneve. 

Kabineti i luftës edhe pse jo unik në qëndrimet e tij për mënyrën e kundërpërgjigjes, ka diskutuar disa opsione që përfshijnë sulmet kibernetike, apo ato në infrastrukturën e naftës iraniane. Opsion tjetër janë sulmet ndaj personelit dhe infrastrukturës në lidhje me programin bërthamor të Iranit ose ndaj një prej përfaqësuesve të Teheranit në rajon duke përfshirë grupin terrorist palestinez Hamas, Hezbollahun me bazë në Liban dhe Houthis në Jemen.

Ndërkaq nga Iraku, për herë të parë pas sulmit të Iranit, Sekretari i Shtetit të SHBA Antony Blinken u bëri thirrje të gjitha palëve të tregojnë përmbajtje.

“Ne nuk kërkojmë përshkallëzim, por do të vazhdojmë të mbështesim mbrojtjen e Izraelit dhe të mbrojmë personelin tonë në rajon. Falë mbrojtjes ajrore izraelite, si dhe mbështetjes nga vende të tjera, duke përfshirë asetet ushtarake të SHBA-së, praktikisht të gjitha u shkatërruan dhe u rrëzuan. Izraeli nuk duhej dhe nuk duhet të mbrohet vetëm kur është viktimë e një agresioni.”

Mes të tjerash Blinken u bëri thirrje të gjitha palëve që të praktikojnë vetëkontroll për hir të stabilitetit dhe sigurisë rajonale dhe për respektimin e diplomacisë, si dhe të konventave ndërkombëtare. Gjithashtu Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin ripohoi qëllimin strategjik të stabilitetit rajonal ndërsa kërkoi nga palët shtensionim të situatës, por përsëriti mbështetjen të palëkundur të SHBA për mbrojtjen e Izraelit.

Poll
SHQIPENGLISH