Globi

Piruetat e Zotit - Perspektiva e Indisë

Shkruar nga Liberale


Në pamje të parë, ato duken si një grup vajzash të reja – të mbështjella me sare, fytyrat e tyre kerubike të stolisur me modele delikate floreale – duke kërcyer gjithnjë me kaq hijeshi në një ritëm të qëndrueshëm të instrumenteve tradicionale si mardala ose pakhauja (daulle me dy koka në formë fuçie me një kokë më të madhe se tjetra), xhini ose manjira (një palë cembale të vogla me dorë), harmonium (një instrument tastierë në të cilin notat janë prodhuar nga ajri i drejtuar përmes kallamishteve metalike me shakull që funksionon me dorë) dhe flaut (instrument frymor). Duke parë lëvizjet e tyre të rrëshkitshme, do të ishte pothuajse e pamundur të kuptohej se ato nuk janë në fakt vajza, por djem të veshur si vajza. Sado e çuditshme të tingëllojë, është e vërtetë. Kjo formë e artit, një nga lavditë kurorëzuese të kulturës së Odishës
historia, quhet gotipua. Dhe fshati itrashëgimisë Raghurajpur në rrethin Puri, është një nga të paktët kujdestarë të mbetur tashmë. Është e njohur që Odisha është sinonim i formës klasike të kërcimit të Odissit, por shumë pak janënjohuritë se gotipua është pararendës i saj. Rrjedh nga dy fjalë Odia -"goti" që do të thotë një / beqar dhe "pua" që do të thotë djalë - ky vallëzim tradicional thuhet se është frymëzuar nga Lord Jagannath dhe ishte një ritual që ishte
kryer në tempull për hyjnitë. Por edhe gotipua ka një histori origjine.
Sipas historianëve, në kohët e lashta, tempujt në Orissan e dikurshme kishin valltare femra që ishin kushtuar Zotit Jagannath i njohur si devadazi ose maharis. Ata zhvilluan një stil të veçantë vallëzimi hyjnor i quajtur mahari. Kur ky stil ra rreth shekullit të 16-të, gjatë mbretërimit të Rama Chandra Dev (i cili
themeloi dinastinë Bhoi), tradita u vazhdua nga djem të rinj, të cilët u trajnuan në akhada ose
gjimnazet e atëhershme.

Kërcimi i gotipua është, megjithatë, krejt i ndryshëm nga mahari – qoftë për nga teknika, kostumet apo prezantim, ku tani këndimi bëhet nga kërcimtarët.

Trajnimi i hershëm

Trajnimi i Gotipua fillon që në moshë të re për të zhvilluar fleksibilitetin dhe shkathtësinë, dy nga kushtet kryesore të këtij arti. Djemtë mësojnë dhe performojnë deri në moshën e adoleshencës ose thënë thjesht, kur pamja e tyre androgjene
fillon të ndryshojë. Më pas ata bëhen guru ose mësues.

Si një poçar nëpër fshat - pretendimi më i madh i të cilit për famë është si vendlindja e zanateve të lashta e pattachitra (patachitra), e cila ka marrë një etiketë të Indeksit Gjeografik (GI) në 2008 me emrin 'Orissa Pattachitra', dhe talapattachitra (arti i gdhendjes së modeleve të ndërlikuara në gjethet e thara të palmës) - mund të shihen djem nga mosha pesë deri në pesëmbëdhjetë vjeç (pak a shumë) të veshur si gra, me bindi të shndritshëm në ballë dhe lule në flokët e tyre të gjatë, duke kërcyer me këngë dhe vargje të kompozuara në lavdërim të Zotit Krishna dhe bashkëshortes së tij, Radha në Odia.

Piruetat e Zotit - Perspektiva e Indisë


Artistët pikturojnë një tablo të gjallë, por vetë kërcimi është energjik dhe i papërpunuar, dhe bollëku i tij të lë pa frymë.
Valltarët Gotipua kryejnë akrobaci - ata qëndrojnë mbi njëri-tjetrin, duke formuar forma të ngjashme me një
piramidale. Formacionet e ndryshme që përbëjnë një pjesë të kësaj forme kërcimi njihen si 'bandhas' ose simbolike e përrallave mitologjike nëpërmjet qëndrimeve akrobatike.

Piruetat e Zotit - Perspektiva e Indisë

Bandha Nrutya është një nga më të mirat
forma akrobatike kërcimi dhe koreografia përshkruan skena nga jeta e Lord Krishna si fëmijë. Së bashku me "bandhas", forma e kërcimit përfshin salto, balancimin në pëllëmbët e dorës, ecjen si pallonj dhe kërcimin si
bretkosat. Kostume, stoli dhe makijazh
Duken të hijshme, kerubike dhe femërore, djemtë përmbahen nga prerja e flokëve. Ata stilojnë flokët e tyrenyje dhe endin kurora me lule në të. Fytyrat e tyre janë zbukuruar në mënyrë të hollësishme - me bollëk me shkronja të zeza goditje rreth syve për t'i theksuar dhe për t'i bërë ata të duken më të zgjatur, dhe një përzierje e bardhë dhe e kuqe pudre përdoret në fytyrë.

Piruetat e Zotit - Perspektiva e Indisë

Sipas një artikulli të titulluar "Gotipua Dancers of Orissa" me autor nga Padma Shri dhe
historiani Sunil Kothari: “Një model dekorativ i quajtur gorachana, ose një dizajn i ngjashëm me kacavjerrës, është pikturuar në
ballin dhe rrethon vetullat e syve dhe shkon deri te faqet. Një pikë bukurie në formën e një mize është vendosur në mjekër. … Marrëveshja tipike e luleve, e krijuar posaçërisht për bërjen e flokëve, quhet pushpa-chuda në Abhinaya Chandrika [një dorëshkrim i rëndësishëm me gjethe palme të shekullit të 17-të në sanskritisht që i referohet make-up dhe kostumet e nevojshme për kërcimtarët gotipua]. T dy lloje të tjera të aranzhimeve me lule janë ardha-baktaka [gjysmë rrethore] dhe kati-beni [një gërshet e vetme që varet nga shpina].

Artikulli shtjellon më tej stolitë e ndryshme indigjene që zbukuron një artiste gotipua. kokë
stolitë përfshijnë chandra, alaka dhe ketaka ndërsa kupa mbahen në vesh dhe pjesët e qafës njihen nga emra të shumtë, duke përfshirë chapasari dhe padatilaka. T ayitas zbukurojnë krahët dhe karakanankan kyçet.

Piruetat e Zotit - Perspektiva e Indisë


Rripat e argjendtë të njohur si bengapatia janë të lidhura rreth belit.
Megjithatë, kostumi ka pësuar disa ndryshime gjatë viteve. T radicionalisht, një nëntë oborr indigjen
vishej mëndafshi me nuanca të ndezura të quajtur pattasari. Sot, pattasari i ka lënë vendin një copë mëndafshi shumëngjyrësh. A
bluza e ndritshme e qepur me gurë imitues të quajtur kanchula përbën një pjesë integrale të ansamblit së bashku me nivibandh, një rrobë e gjatë e mbështjellë rreth ijeve dhe e lidhur përpara.
Një traditë që i ka rezistuar kohës është se pasi një artiste gotipua është gati, gunggroo (një varg i
topa të vegjël metalikë) lidhen nga guru, pas së cilës fillojnë shfaqjet.

Piruetat e Zotit - Perspektiva e Indisë

Një nga kohët më të mira për të vizituar Odishën dhe për të dëshmuar një performancë gotipua është gjatë Chandan Yatra vjetore.
që mbahet në muajin hindu Chaitra (maj). Gjatë këtij festivali, idhulli përfaqësues i Zotit
Jagannath së bashku me pesë Shivalinga, të njohur si Pancha Pandavas, janë marrë në një procesion nga Singhadwara (porta) e tempullit Puri Jagannath T në Narendra Pokhari, një pellg afër tempullit. Idhujt janë vendosur në varka të dekoruara në formë mjellme dhe janë marrë në raundet e trupit të ujit. Performanca magjepsëse e gotipua paraqitet para idhujve.

Piruetat e Zotit - Perspektiva e Indisë

Në një artikull tjetër të botuar në një të përditshme angleze me reputacion në vitin 2018, Kothari shkruan:
“Edhe me rastin e Xhulanit
Jatra (në muajin hindu Shravan, që korrespondon me gushtin), kur idhujt e hyjnive vendosen në një lëkundje,
Gotipuas do të performonin para perëndive. Kërcimi i tyre ishte devotshëm…magjepsës. Shprehjet
Ata mbanin në fytyrat e tyre kerubike ishin … të pafajshme.

Piruetat e Zotit - Perspektiva e Indisë
Odisha mund të pretendohet lehtësisht si një nga shtetet indiane më të pajisura nga kultura - si i pashembullt në zeje dhe artet e tij të pasura tradicionale interpretuese si shkathtësia e tij e pakrahasueshme në artin më bashkëkohor të rërës. Madje edhe pse shteti marshon sipas ritmit të botës moderne, ai ruan me forcë trashëgiminë e tij dhe kujdestarët e

mjeshtëria dhe teatralia e saj nuk po lënë asnjë gur pa lëvizur për të mbajtur gjallë trashëgiminë e tyre.

Piruetat e Zotit - Perspektiva e Indisë

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH