Bota

IN MEMORIAM: Michael Jackson, mbreti i Pop-it që ndryshoi muzikën përgjithmonë

Shkruar nga Liberale

IN MEMORIAM: Michael Jackson, mbreti i Pop-it që ndryshoi muzikën

Më 25 qershor 2009, bota humbi një nga figurat më ikonike të muzikës pop dhe të kulturës së përgjithshme, Michael Jackson. Një artist i pashembullt, krijues dhe inovator, Jackson shënoi një epokë të re në industrinë muzikore dhe ndikoi mbi miliona njerëz me artin e tij.

Michael Jackson lindi më 29 gusht 1958 në Gary, Indiana. Ai filloi karrierën muzikore që në moshë të re si anëtar i grupit "The Jackson 5" së bashku me vëllezërit e tij. Në këtë periudhë, talenti i tij i jashtëzakonshëm dhe zëri karakteristik filluan të tërheqin vëmendjen e botës muzikore. Në fund të viteve '70 dhe fillim të viteve '80, Michael vendosi të nisë karrierën e tij solo, duke prodhuar një seri albumesh që do të shndërroheshin në gurë kilometrikë të muzikës pop.

Albumi i tij i vitit 1982, "Thriller", është ende albumi më i shitur i të gjitha kohërave dhe përmban këngë të njohura si "Billie Jean", "Beat It", dhe, natyrisht, "Thriller". Videoklipi i kësaj të fundit revolucionalizoi mënyrën se si muzika prezantohej vizualisht dhe u bë një moment kyç në historinë e MTV-së dhe të industrisë së videove muzikore.

Gjatë gjithë karrierës së tij, Michael Jackson fitoi një sërë çmimesh, duke përfshirë 13 çmime Grammy, dhe u fut në "Rock and Roll Hall of Fame" dy herë. Ai ishte gjithashtu një filantrop i përkushtuar, duke dhuruar miliona dollarë për kauza të ndryshme humanitare dhe shëndetësore.

Pavarësisht suksesit dhe famës, jeta personale e Jackson-it nuk ishte pa sfida dhe kontroversa. Megjithatë, trashëgimia e tij muzikore dhe ndikimi i tij kulturor mbeten të pashlyeshme.

Michael Jackson do të kujtohet gjithmonë si Mbret i Pop-it, një artist që sfidoi kufijtë dhe krijoi një gjuhë të re muzikore. Muzika e tij, performancat mahnitëse dhe zemra e tij e madhe do të jetojnë përjetësisht në zemrat e fansave të tij dhe në historinë e muzikës botërore. Trashëgimia e tij do të jetojë përgjithmonë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH