Bota

Historike! Ministri i Mbretërisë së Bashkuar: G7 do të mbyllë fabrikat e qymyrit deri në vitin 2035

Shkruar nga Liberale

Historike! Ministri i Mbretërisë së Bashkuar: G7 do të

Vendosja e një date të fundit për qymyrin, karburanti fosil më ndotës i klimës, ka qenë shumë i diskutueshëm në bisedimet ndërkombëtare për klimën. Japonia, e cila nxirrte 32% të energjisë elektrike nga qymyri në vitin 2023, sipas grupit të ekspertëve për klimën Ember, ka bllokuar përparimin në këtë çështje në takimet e kaluara të G7, ka raportuar më parë CNN.

“Ne kemi një marrëveshje për të hequr gradualisht qymyrin në gjysmën e parë të viteve 2030,” tha Andreë Bowie, ministër i Mbretërisë së Bashkuar në Departamentin për Sigurinë e Energjisë dhe Net Zero, për Class CNBC në Torino, Itali.

“Kjo është një marrëveshje historike, diçka që ne nuk ishim në gjendje ta arrinim në COP28 në Dubai vitin e kaluar.”

“Pra, që vendet e G7 të vijnë rreth tryezës për t’i dërguar atë sinjal botës – që ne, ekonomitë e përparuara të botës jemi të përkushtuar për të hequr gradualisht qymyrin deri në fillim të viteve 2030 – është mjaft e pabesueshme.”

Departamenti Amerikan i Shtetit nuk pranoi të komentojë mbi marrëveshjen e G7. Javën e kaluar, Agjencia Amerikane e Mbrojtjes së Mjedisit njoftoi rregulla të reja që do të kërkojnë që termocentralet me qymyr ose të kapin pothuajse të gjithë ndotjen e tyre klimatike ose të mbyllen deri në vitin 2039.

Shumë nga vendet e tjera të G7 kanë tashmë plane kombëtare për të hequr gradualisht karburantin fosil. Rreth 16% e energjisë elektrike të G7s vjen nga qymyri, raporton Ember.

Lëndët djegëse fosile janë shkaktari kryesor i krizës klimatike. Pothuajse çdo vend në botë ka ranë dakord vitin e kaluar për t’u larguar nga karburantet fosile në bisedimet për klimën COP28 në Dubai, por dështimi për të vendosur një datë përfundimi për qymyrin u pa si një mangësi e këtyre negociatave.

Ministrat e Energjisë, Mjedisit dhe Klimës po takohen në Torino për bisedimet që pritet të përfundojnë të martën.

Poll
SHQIPENGLISH