Globi

Zjarr në kampin e refugjatëve në Bangladesh, rreth 7000 persona ngelen pa strehë

Shkruar nga Liberale
Zjarr në kampin e refugjatëve në Bangladesh, rreth 7000 persona

Një kamp refugjatësh Rohingya në Bangladeshin juglindor u përfshi nga zjarri në orët e para të së dielës, duke shkatërruar rreth 800 strehime dhe duke lënë jashtëmijëra njerëz thanë zyrtarët.

Zyrtarët e shërbimit zjarrfikës dhe vullnetarët Rohingya arritën ta vinin zjarrin nën kontroll rreth tre orë pasi goditi kampin 5 në Cox’s Bazar, një distrikt kufitar me Mianmarin, pak para orës 1 të mëngjesi.

Përveç shtëpive, disa objekte të tjera si qendra mësimore u shkatërruan gjithashtu, tha Komisioneri për Ndihmën e Refugjatëve dhe Riatdhesimin e Bangladeshit në Cox’s Bazar, Mohammed Mizanur Rahman, duke shtuar se nuk kishte viktima.

UNHCR, agjencia e Kombeve të Bashkuara për refugjatët, tha se rreth 7,000 njerëz janë lënë të pastrehë nga zjarri dhe rreth 120 objekte, duke përfshirë xhamitë dhe qendrat e kujdesit shëndetësor janë dëmtuar.

“Ne kemi bërë të gjitha aranzhimet… atyre po u jepet ushqim dhe strehim të përkohshëm,” tha Mohammad Shamsud Douza, zëvendëszyrtar i qeverisë së Bangladeshit i ngarkuar për refugjatët.

Gati një milion anëtarë të pakicës myslimane nga Mianmari jetojnë në kampe të mbushura me bambu dhe plastikë në distriktin kufitar të Bangladeshit të Cox’s Bazar, shumica e tyre kanë ikur nga një goditje ushtarake e vitit 2017.

Zjarret shpërthejnë shpesh në kampet e mbushura me njerëz me strukturat e tij të improvizuara. Një zjarr masiv në mars të vitit 2021 vrau të paktën 15 refugjatë dhe shkatërroi më shumë se 10,000 shtëpi.

Vitin e kaluar rreth 12,000 mbetën të pastrehë pasi gati 2,800 strehimore dhe më shumë se 90 objekte, përfshirë spitale dhe qendra mësimore, u shkatërruan nga një zjarr. Një panel hetimor i ngritur nga paneli e quajti atë një “akt të planifikuar sabotimi”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH