Bota

Zelensky dhe Sunak nënshkruan një marrëveshje për sigurinë mes dy vendeve

Shkruar nga Liberale

Zelensky dhe Sunak nënshkruan një marrëveshje për

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe kryeministri britanik Rishi Sunak nënshkruan të premten në Kiev një marrëveshje sigurie mes dy vendeve.

Zelensky e quajti atë një “marrëveshje të paprecedentë sigurie”. Mediat lokale duke cituar Zelensky thanë se marrëveshja do të mbetet në fuqi derisa Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s.

Vihet re se kryeministri britanik Rishi Sunak do të rrisë ndihmën ushtarake që vendi i tij i jep Ukrainës në vitin e ardhshëm financiar, e cila do të arrijë në 2.5 miliardë paund (rreth 2.9 miliardë euro), siç njofton Downing Street.

Zyra e Sunak tha se fondet shtesë, me 200 milionë dollarë nga dy vitet e mëparshme, do të ndihmonin Ukrainën të blejë mijëra dronë ushtarakë, duke përfshirë dronët e vëzhgimit, dronët detarë dhe dronë të aftë për të nisur sulme në shkallë të gjerë

Poll
SHQIPENGLISH