Globi

Vdiq në aksident me helikopter, mbahet sot funerali i ish-presidentit të Iranit, Ebrahim Raisi

Shkruar nga Liberale

Vdiq në aksident me helikopter, mbahet sot funerali i ish-presidentit

Presidenti i ndjerë i Iranit do të përcillet sot për në banesën e fundit, ku do të prehet në mauzoleumin e Imam Rezës, i konsideruar si vendi më i shenjtë i Islamit në Iran dhe i nderuar nga myslimanët shiitë si varri i imamit të shekullit të 9-të, ku do t'i jepet lamtumira e fundit.

Funerali vjen katër ditë pas rrëzimit të helikopterit në të cilin ndodhej Raisi, së bashku me Ministrin e Jashtëm Hossein Amirabdolakhian dhe gjashtë persona të tjerë.

Ebrahim Raisi 63 vjeç, u konsiderua si kandidati kryesor për të pasuar liderin suprem të Iranit, Ali Khamenei, i cili është 85 vjeç. Rais do të varroset në Mashhad, vendlindja e tij në Iranin verilindor.

Në qytetin lindor të Birzad, një kortezh u mbajt në nder të tij, me mijëra njerëz që dolën në rrugë për të bërë nderimet e tyre të fundit.

Një shërbim përkujtimor për Amirabdollahian u mbajt në Ministrinë e Jashtme në Teheran, ku ministri i Jashtëm në detyrë Ali Bagheri Khani e përshkroi atë si një martir që “garantoi natyrën revolucionare të Ministrisë së Jashtme”.

Amirabdolakhian do të varroset në jug të Teheranit në mauzoleumin e Shah Abdulazim, ku janë varrosur politikanë dhe artistë të shquar iranianë.

Vdekja e zyrtarëve të lartë iranianë vjen në një moment politikisht delikat për Iranin, si brenda ashtu edhe jashtë vendit. Presidenti 63 vjeçar, Ebrahim Raisi, diskutohej si pasardhësi i mundshëm i udhëheqësit suprem të Iranit, 85-vjeçarit, Ali Khamenei.

Autoritetet kanë caktuar tashmë 28 qershorin si datë për zhvillimin e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale. Për momentin nuk ka asnjë favorit të qartë në mesin e elitës politike të Iranit, veçanërisht asnjë që të jetë një klerik shiit, si Raisi.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH