Globi

Vdekja e presidentit/ Qeveria iraniane thërret mbledhje urgjente, çfarë pritet të ndodhë?

Shkruar nga Liberale

Vdekja e presidentit/ Qeveria iraniane thërret mbledhje urgjente,

Qeveria iraniane thirri një "takim urgjent" mëngjesin e së hënës pas njoftimit mbi vdekjen e presidentit Raisi dhe ministrit të Jashtëm. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore iraniane e lajmeve IRNA.

Kushtetuta e Republikës Islamike ka një zgjidhje të drejtpërdrejtë për rastet kur një president është i paaftë për të kryer detyrat e tij për shkak të sëmundjes, vdekjes ose shkarkimit nga parlamenti.

Ajo ngarkon zëvendëspresidentin – në këtë rast, Mohammad Mokhber – të drejtojë punët e vendit dhe së bashku me krerët e parlamentit dhe gjyqësorin të mbikëqyrin zgjedhjet për një president të ri brenda një maksimumi 50 ditësh.

Kjo do të ndodhte vetëm me konfirmimin e liderit suprem, i cili ka fjalën e fundit në të gjitha çështjet shtetërore në Iran.

Me mediat shtetërore që konfirmojnë se presidenti Ebrahim Raisi ka vdekur, regjimi në Iran do të lëvizë për të mbajtur një zgjedhje të tillë – një zgjedhje që nuk ka gjasa të mbledhë më shumë interes në mesin e publikut sesa në të kaluarën.

Poll
SHQIPENGLISH