Globi

Vala e verës së Covid-it filloi para vitit të kaluar, rastet e varianteve të reja në rritje

Shkruar nga Liberale

Vala e verës së Covid-it filloi para vitit të kaluar, rastet e

Vala e pritshme verore e Covid në Shtetet e Bashkuara filloi para vitit të kaluar. Të dhënat federale tregojnë se rastet po rriten veçanërisht në shtetet perëndimore , ku infeksionet konsiderohen "të larta".

Në vitin 2023 rritja e infeksioneve filloi në fund të korrikut. Për më tepër - sqarojnë Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve - për herë të parë pas disa muajsh, nuk ka asnjë shtet apo territor në Shtetet e Bashkuara në të cilin infeksionet me Covid janë ulur javën e fundit.

Tani ka dy variante të Sars-Cov2 që po shqetësojnë CDC-në: KP.3 dhe LB.1, të cilat të dyja po regjistrojnë një prirje të fortë rritëse të infeksioneve. Infeksionet e konfirmuara për shkak të mutacionit KP.3 tani përfaqësojnë një të tretën e rasteve krahasuar me 25% vetëm dy javë më parë. Varianti LB.1 është përgjegjës për 17.5% të diagnozave të reja.
Sipas shkencëtarëve, LB.1 do të kishte një kapacitet më të lartë ngjitës dhe duket i destinuar të marrë edhe PK.3.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH