Globi

Ursula von der Leyen konfirmon KANDIDIMIN për një mandat të dytë në KE: Jam GATI dhe për 5 vite të tjera

Shkruar nga Liberale

Ursula von der Leyen konfirmon KANDIDIMIN për një mandat të

Një nga liderët më të fuqishëm të Evropës është gati për 5 vite të tjera të drejtojë Komisionin Evropian. Bëhet fjalë për Ursula von der Leyen, 65 vjeç. 

Pas disa muajsh spekulimesh, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen njoftoi kandidaturën e saj për t'u bërë kandidatja kryesore e Partisë Popullore Evropiane (EPP) të qendrës së djathtë, për zgjedhjet e ardhshme evropiane që do të mbahen në Qershor.

Von der Leyen e bëri njoftimin sot gjatë një konference për shtyp, në një ngjarje nga partia e saj e qendrës së djathtë, Unioni Kristian Demokrat (CDU) në Berlin.

“Kam kandiduar në vitin 2019 sepse besoj fort në Evropë. Evropa është shtëpia për mua, ashtu si Saksonia e Ulët. Dhe kur lindi pyetja nëse mund ta imagjinoja të bëhesha President i Komisionit Evropian, menjëherë thashë po në mënyrë intuitive. Sot, pesë vjet më vonë, po marr një vendim shumë të vetëdijshëm”, tha ajo në konferencën për shtyp.

Kjo e vendos atë në pozicionin kryesor për të rrëmbyer një mandat të dytë në krye të krahut të fuqishëm ekzekutiv të BE-së, duke u fokusuar në një platformë të rritjes së shpenzimeve të mbrojtjes, shkruan Politico.

Ish-ministri gjerman i mbrojtjes ishte i rëndësishëm në shfaqjen e mbështetjes së vazhdueshme të BE-së për Ukrainën, në përpjekjen e saj për të shmangur pushtimin në shkallë të plotë të Rusisë, me udhëtime të shumta në kryeqytetin e vendit.

Në fund të fundit, shefja e parë femër e Komisionit e ka drejtuar bllokun përmes një pandemie mbarëbotërore dhe konfliktit të parë të madh në tokën evropiane në dekada.

Një aleat i ngushtë i ish-kancelares Angela Merkel, von der Leyen mund të konsiderohet si shefja më e fuqishme e Komisionit, që nga Jacques Delors, një gjigant i politikës evropiane që vdiq në Dhjetor dhe vlerësohet gjerësisht për inxhinierinë e tregut të brendshëm të bllokut./ Përgatiti A.Mënalla/ Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH