Globi

Ukraina kundërshton propozimin e Vladimir Putinit për armëpushim

Shkruar nga Liberale

Ukraina kundërshton propozimin e Vladimir Putinit për armëpushim

Ukraina iu përgjigj negativisht propozimit të Vladimir Putin për një armëpushim të menjëhershëm me kushte specifike.

Një këshilltar i presidentit ukrainas hodhi poshtë “propozimin e paqes” të paraqitur nga presidenti rus Vladimir Putin të premten, më 14 qershor, duke thënë se nuk është një përpjekje serioze për të arritur paqen dhe nuk ka të bëjë me asnjë negociatë.

Më herët presidenti rus vendosi kushte të qarta për fillimin e bisedimeve të paqes me Ukrainën.

Ai tha se Rusia do të ishte gati për bisedime të tilla “nesër” nëse trupat ukrainase tërhiqen nga rajonet Zaporizhia, Kherson, Donetsk dhe Luhansk dhe nëse Ukraina braktis planet për t’u bashkuar me NATO-n.

Nëse Ukraina do të pranonte këto kushte, ai tha se Rusia do të pushonte zjarrin dhe do të fillonte negociatat.

Volodymyr Zelensky është zotuar të çlirojë të gjitha territoret e pushtuara nga kontrolli rus, dhe ai vetë ka thënë se të gjitha forcat ruse duhet të largohen nga Ukraina si kusht për çdo marrëveshje paqeje.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH