Globi

Ukraina godet tre sisteme anti-ajrore ruse në Krimenë e pushtuar

Shkruar nga Liberale

Ukraina godet tre sisteme anti-ajrore ruse në Krimenë e pushtuar

Ushtria ukrainase tha se kishte goditur tre sisteme raketore ruse tokë-ajër në Krimenë e kontrolluar nga Rusia gjatë natës.

Ky është sulmi i dytë ndaj sistemeve kundërajrore në gadishull këtë javë.

Sulmet kishin në shënjestër një sistem S-300 dhe dy sisteme më të avancuara S-400 pranë qytetit të Melbek dhe Sevastopol, tha shtabi i përgjithshëm.

Guvernatori i Sevastopol i emëruar nga Rusia tha se mbrojtja ajrore zmbrapsi sulmin me raketa gjatë natës dhe se nuk ishte shkaktuar asnjë dëm.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH