Globi

U vra shtatëmuajshe shtatzënë nga ish-partneri, dëshmitë shokuese të mjekëve: E qëlluar pas shpine, humbi jetën pas 37 goditjeve me thikë

Shkruar nga Liberale

U vra shtatëmuajshe shtatzënë nga ish-partneri,

Giulia Tramontano vdiq "për shkak të hemorragjisë masive akute" të shkaktuar nga "lezionet vaskulare cervikotorakale" të shkaktuara me një armë thikë.

Mjeku ligjor Nicola Galante e shpjegoi këtë në gjyqin që po vazhdon në Milano, në të cilin ai akuzohet për vrasjen e të dashurës së tij shtatë muajshe shtatzënë Alessandro Impagnatiello. 29-vjeçarja, siç u nënvizua para Gjykatës së Assizes, u vra me 37 goditje me thikë dhe “vdekja e fetusit ndodhi pas asaj të nënës, e shkaktuar nga insuficienca vaskulare e shkaktuar nga hemorragjia e nënës”. Në trupin e gruas, e goditur nga ish-banakieri në shtëpinë e tyre në Senago, në zonën e Milanos, nuk kishte “lëndime në mbrojtje”.

"Përshtypja" është se viktima është goditur "nga prapa". Kështu thanë Nicola Galante dhe Andrea Gentilomo, dy nga mjekët ekzaminues që kryen autopsinë e trupit të agjentes së pasurive të paluajtshme nga Campania, e vrarë nga i dashuri i saj më 27 maj 2023 . Galante është eksperti mjekësor, i cili natën ndërmjet 31 majit dhe 1 qershorit 2023 kreu inspektimin në Senago në vendin ku u gjet trupi i mbuluar me qese plastike, në një zgavër jo shumë larg shtëpisë së të dyve.

Giulia Tramontano, shtatë muajshe shtatzënë, vdiq nga "anemia hemorragjike" dhe "lezionet vaskulare të qafës së mitrës" të shkaktuara nga "37 goditje të shkaktuara nga mjeti prerës" të asaj që është "sigurisht një armë me tehe" që konsiderohet "e pajtueshme" me dy thika kuzhine të sekuestruara në Impagnatiello, shpjegoi mjeku. Plagët me thikë janë marrë "djathtas dhe majtas" si "pas dhe përpara" në pjesë të ndryshme të trupit.

Sigurisht “nuk ka plagë në parakrahë”, përveç disa shenjave “të prodhuara pas vdekjes”, ndryshe nga sa u tha 30-vjeçari, i akuzuar për vrasje me dashje të rëndë, fshehje kufome dhe ndërprerje të pavullnetshme të shtatzënisë, në marrjen në pyetje të para, kur u pretendua se Tramontano filloi të "priste" veten gjatë një debati. Vetë Impagnatiello foli më pas për një krim të kryer gjatë një momenti dëshpërimi dhe problemi mendor.

Vdekja daton në "të paktën 48 orë" para zbulimit dhe deri në "5 ditë" më parë, shpjegoi Galante. Për konsulentët e Prokurorisë së Milanos ishte e vështirë të ishin më të saktë sepse “trupit iu vu zjarri” duke mos lejuar që vdekja të datohej me siguri me metodologjinë që përfshin matjen e temperaturës. "Vdekja e fetusit" ishte "pas vdekjes së nënës" dhe e shkaktuar nga "insuficienca vaskulare e shkaktuar nga gjakderdhja e brendshme", përfundoi kirurgu dhe ekzaminuesi mjekësor i Universitetit të Milanos.

 Duke treguar fotot e trupit, gjyqtari zhvillon seancën me dyer të mbyllura Gjykata e Milanos konstatoi se, gjatë projektimit të pamjeve të trupit të Giulia Tramontanos në sallën e gjyqit, seanca u mbajt me dyer të mbyllura. Me kërkesë të avokatit të paditësit, Giovanni Cacciapuoti, të cilit i janë bashkuar prokuroria dhe mbrojtja, gazetarët dhe publiku, mes tyre edhe disa studentë, janë detyruar të largohen nga salla e gjyqit.

"Asgjë nuk do ta kthejë Giulian tek ne. Bërtitëm me zë të lartë, do ta bëjmë përsëri, që drejtësia të vendoset. Drejtësi për të dhe Thiago", theksoi Franco Tramontano, babai i Giulia-s, në Instagram të publikuar pak orë para fillimit të seancës së re kundër Alessandro

 “Sot edhe më e fortë: drejtësi për Giulia dhe Thiago”, shkruan në Instagram nëna e 29-vjeçares, Loredana Femiano. "Ne do të vazhdojmë të luftojmë çdo moment të jetës sonë - shtoi vëllai Mario - që liria t'u hiqet  përgjithmonë atyre që të mohuan të jesh nënë, bijë, motër e shumë të tjera. Të dua dhe më mungon Giulia '". Asnjë nga familjarët nuk mori pjesë në seancën e vështirë.

U vra shtatëmuajshe shtatzënë nga ish-partneri,

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH