Globi

Turqia vë në pranga 36-persona, dyshohet se janë të lidhur me ISIS

Shkruar nga Liberale

Turqia vë në pranga 36-persona, dyshohet se janë të lidhur

Autoritetet në Turqi kanë arrestuar 36 persona për lidhje të dyshuara me ISIS, në operacionet e kryera në katër provinca, njoftoi këtë të dielë ministri i Brendshëm Ali Yerlikaya.

Në një postim në platformën e mediave sociale X, yerlikaya tha se policia kishte sekuestruar të dyshuar për të cilët u zbulua se ishin aktivë brenda DEASH-it dhe kanë ndihmuar në financimin dhe sigurimin e furnizimeve për grupin terrorist, raportoi Tasnimnews.

Policia ka sekuestruar gjithashtu disa armë gjahu dhe pistoleta pa leje si pjesë e operacioneve, tha ministri.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH