Globi

Trump: Do kisha bombarduar Moskën dhe sulmuar Pekinin nëse…

Shkruar nga Liberale

Trump: Do kisha bombarduar Moskën dhe sulmuar Pekinin nëse…

Donald Trump sugjeroi gjatë një takimi për mbledhjen e fondeve se ai do të kishte bombarduar Moskën në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës dhe do të kishte sulmuar Pekinin nëse Kina do të pushtonte Tajvanin nëse do tw ishte President i SHBA.

James Gilmore, i cili shërbeu si ambasador i zotit Trump në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, u tha gazetarëve në Tajvan në fillim të këtij muaji se zoti Trump nuk është një izolacionist, por se ai thjesht po përpiqet të bëjë aleatët që të vënë më shumë theks në mbrojtjen e tyre.

“Unë besoj se Presidenti Trump do të jetë mbështetës i Tajvanit kur të bëhet president. Ai ishte në mandatin e tij të parë”, tha ai, sipas Reuters.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH