Globi

Tregon motivin e krimit 12 vjeçari i cili qëlloi për vdekje shokun e klasës dhe plagosi dy të tjerë (edhe një nxënëse nga Kosova)

Shkruar nga Liberale

Tregon motivin e krimit 12 vjeçari i cili qëlloi për vdekje

Djali, 12 vjeç, i cili qëlloi për vdekje shokun e klasës dhe plagosi dy të tjerë, mes të cilëve edhe një vajzë nga Kosova, i tha policisë se ishte transferuar në shkollë këtë vit

Policia finlandeze deklaroi sot se djali 12-vjeçar i dyshuar se ka qëlluar dhe vrarë një shok klase ndërsa ka plagosur dy të tjerë ka qenë viktimë e bullizmit dhe tha se kjo e ka shtyrë atë të kryejë aktin.

“Motivi i aktit është identifikuar si bullizëm. I dyshuari gjatë marrjes në pyetje i ka thënë policisë se ka qenë viktimë e bullizmit dhe kjo informatë është konfirmuar edhe në hetimin paraprak të policisë”, thuhet në njoftimin e policisë.

Ata shtuan se i dyshuari i ri ishte transferuar në shkollë në fillim të vitit dhe kishte luftuar për t'u integruar me shokët e tij të rinj të klasës.

Kjo vjen disa orë pasi një grup njerëzish u mblodhën jashtë shkollës mëngjesin e sotëm për të nderuar fëmijën që u qëllua për vdekje.  Sulmi i djeshëm tronditi kombin nordik, ku flamujt finlandezë bardheblu u ngritën në gjysmështizë dhe shumë njerëz, përfshirë prindër, mësues dhe kolegë studentë, vendosën lule dhe ndezën qirinj në peizazhin me dëborë pranë ndërtesës së shkollës ku ndodhën të shtënat.

Qeveria finlandeze shpalli të mërkurën ditë zie, duke urdhëruar të gjitha agjencitë dhe institucionet shtetërore të ulin flamurin kombëtar në gjysmë shtizë. Shumë familje private në të gjithë Finlandën u bashkuan në përkujtimore.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH