Globi

Tregjet aziatike bien, ndërsa tensioni Izrael-Iran përshkallëzohet

Shkruar nga Liberale

Tregjet aziatike bien, ndërsa tensioni Izrael-Iran

Aksionet aziatike ranë pasi u shfaqën raporte për sulme ajrore izraelite në Iran, duke shkaktuar një shitje të aksioneve aktive të rrezikuara, ndërsa aktivet e sigurta si ari dhe jenit japonez u rritën.

Indeksi i ponderuar i Tajvanit udhëhoqi humbjet, duke rënë me 3.44%, ndërsa Nikkei i Japonisë fillimisht ra me 3%, por më vonë u stabilizua në 2.4%.

Për më tepër, indekset Topix, Kospi Kosdaq dhe S&P të Australisë pësuan rënie prej mbi 1%.

Ndërkohë, ari arriti në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave, i shoqëruar nga një forcimi i jenit japonez.

Çmimet e naftës gjithashtu u rritën me mbi 3%, me kontratat e së ardhmes së papërpunuar Brent që kaluan 90 dollarë për fuçi, përpara se të ulen në pak mbi 89 dollarë.

Në Shtetet e Bashkuara, Dow Jones Industrial Average, S&P 500 dhe Nasdaq ranë të gjitha me gati 1%. Aksionet e Netflix ranë mbi 4% në tregtimin e zgjatur, pavarësisht tejkalimit të pritshmërive të fitimeve, pasi kompania njoftoi se nuk do të raportonte më anëtarësime me pagesë nga viti 2025.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH