Globi

TIME/ Njeriu të cilit i trembej Putin

Shkruar nga Liberale

TIME/ Njeriu të cilit i trembej Putin

Navalny merr pjesë në një seancë gjyqësore nga burgu më 28 dhjetor, kurse Rusia e kishte cilësuar fondacionin e tij një grup ekstremist, shkruan TIME në artikullin që paralajmëronte fatin tragjik të liderit të opozitës ruse


Në një mëngjes të ftohtë në nëntor, familja e Alexei Navalny, lideri i opozitës ruse, bëri një udhëtim të gjatë për ta vizituar atë në burg. Udhëtimi nga Moska zgjati rreth dy orë. Duke dalë nga autostrada nga kryeqyteti i teknologjisë së lartë të Rusisë, rrugët prisheshin. Blloqet e apartamenteve ia linin vendin kasolleve prej druri dhe zonjat e moshuara u shfaqën pranë rrugës me pallto të rënda, duke shitur perime nga kopshtet e tyre.

Në portat e burgut, gruaja dhe prindërit e Navalny-t bartën disa çanta me sende ushqimore në një dhomë pritjeje, ku një telefon i vjetër u dha mundësi të njoftonin për vizitën e tyre te rojet. S'kaloi shumë, i burgosuri u nxorr jashtë për t'i takuar. Ai dukej i dobët, me kokën e qethur, të përshtatur nga një kapelë burgu. Kishin kaluar dhjetë muaj nga burgosja e Navalny dhe më shumë se një vit që kur ai u helmua pothuajse për vdekje me një armë kimike. Efektet e helmit në sistemin e tij nervor nuk u shfaqën më; duart e tij kishin pushuar së dridhuri. "Ai dukej mirë," tha gruaja e tij Julia Navalnaya më vonë. "I pandryshuar."

Ishte vendimi i Navalny të shkonte atje. Jo në këtë burg specifik, me gardianët e heshtur dhe dritaret e veshura me letër për të krijuar ndjenjën, thotë Navalny, të jetesës brenda një kutie këpucësh. Por ai bëri një zgjedhje për t'u kthyer në Rusi, plotësisht i vetëdijshëm për atë që shteti do t'i bënte atij. Nga internimi i përkohshëm, ai vendosi gati një vit më parë t'i nënshtrohej paraburgimit nga një regjim që akuzohej për përpjekjen për ta vrarë. Helmi nuk kishte arritur të vriste Navalny. Madje nuk i kishte ndryshuar as mendim.

Nga kufijtë e kazermave të tij, ai vijoi të drejtonte një rrjet disidentësh të përkushtuar për rrëzimin e Presidentit Vladimir Putin. Udhëheqësit e saj kryesorë janë të arratisur nga ligji rus, megjithëse nuk e kisha të vështirë t'i gjeja gjatë raportimit të kësaj historie. Disa më takuan ndërsa po mblidhnin fonde në New York City ose po lobonin në Uashington. Të tjerët më treguan studion televizive që ndërtuan në Evropën Lindore, pak jashtë kufirit të Rusisë, për të transmetuar transmetime për miliona ndjekës brenda.

Nëpërmjet tyre, fillova të marr një sërë letrash të shkruara me dorë. "Ju lutem, jo ​​shumë pyetje," më tha Navalny në të parën tetorin e kaluar. "Nuk ka kohë për të shkruar këtu dhe procesi i nxjerrjes së këtyre faqeve është rraskapitës." Nuk do ta dinit nga vëllimi i përgjigjeve të tij të mëvonshme, rreth dy duzina faqe të rregulluara me rreshta të mbuluara me një shkrim rus që mezi lexohej. I pari erdhi me një fytyrë të buzëqeshur, sikur disidenti po shtonte ende emoji në blogun që filloi karrierën e tij politike.

Shkëmbimi ynë, i cili zgjati deri në mes të janarit, përkoi me një kohë të tensionuar në Evropë. Jo shumë kohë pasi familja e Navalny-t e vizitoi atë, Putin filloi të grumbullonte trupa pranë kufirit perëndimor të Rusisë, mjaftueshëm për të nisur pushtimin e Ukrainës. Administrata e Biden-it u përpoq të kundërshtonte rusët, duke rezultuar në një bllokim të zhytur në ringjalljen e Luftës së Ftohtë. Të dërguarit e dy superfuqive bërthamore të botës kaluan javë të tëra duke shkëmbyer kërcënime dhe kërkesa. Spektaklin e bën të dridhurat e Navalny. "Herë pas here Perëndimi bie në grackat elementare të Putinit," më shkroi ai, në një letër që mbërriti më 14 janar. "Thjesht më merr frymën, duke parë se si Putini e tërheq vazhdimisht këtë mbi establishmentin amerikan."

TIME/ Njeriu të cilit i trembej Putin
Artikulli i SIMON SHUSTER, i publikuar ne kopertinën e TIME rreth një muaj më parë, është rikthyer sot, një ditë pas vdekjes misterioze në burg të liderit opozitar.

Se Rusia mund të jetë shumë vite larg. Sipas ligjit rus, Putin mund të qëndrojë në pushtet të paktën deri në vitin 2036, falë një amendamenti kushtetues të miratuar vitin e kaluar. Por nëse Perëndimi dëshiron ndryshim politik në Rusi, shkruan Navalny, "Ne në asnjë mënyrë nuk duhet të presim vdekjen fizike të Putinit". Represioni shtetëror mund të nxisë një kryengritje. Sanksionet mund të nxisin një grusht shteti. Ndonjëherë letrat e tij duken pothuajse të padurueshme që Rusia e Putinit të degradojë në një diktaturë absolute, sepse kjo do të rriste rrezikun e kolapsit të regjimit, shkruan Navalny, "kur lavjerrësi lëkundet në drejtimin tjetër".
Nuk dihet se kur mund të ndodhë kjo, apo sa gjak do të derdhet gjatë procesit. Megjithatë, këtu ishte disidenti më i famshëm i Rusisë, dikur i helmuar dhe tani i burgosur, duke provokuar shtetin të bënte më të keqen. Paradoksi ndihmon për të shpjeguar pse Navalny vendosi të kthehej. Në mërgim, ai do të ishte thjesht një “mizë” tjetër, shumë e lehtë për Putinin për ta injoruar. Në burg ai është një kujtues i asaj që është bërë Rusia dhe një simbol i lirive që humbi.

Afër fundit të korrespondencës sonë, e pyeta Navalny për keqardhjen e tij. A nuk është më mirë Putini me të në burg dhe lëvizjen e tij në mërgim? "Ai i bëri gjërat më keq për veten e tij," u përgjigj Navalny. “Është e qartë se ky ishte një vendim personal, emocional nga ana e Putinit. Së pari nuk vdiqa nga helmi. Pastaj nuk u shndërrova në një perime siç kishin frikë mjekët. Pastaj pata guximin jo vetëm të kthehesha, por, sapo në Rusi, të lëshoja një hetim për korrupsionin e vetë Putinit”.

Nëse Rusia ka ndryshuar, Navalny nuk ka ndryshuar. Deklaratat e tij ende kërcasin me të njëjtin humor të pandershëm. Fondacioni i tij mbetet i vendosur për të vënë në siklet Kremlinin dhe për të hetuar sekretet e tij. "Ai është i njëjti," - më tha gruaja e tij pasi e vizitoi në burg nëntorin e kaluar. “Ajo që ai ka kaluar vitin e fundit, do të mjaftonte për të thyer një person normal. Por jo ai. Ai nuk heq dorë kurrë.”

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH