Globi

THE ECONOMIST/ Dronët e dalluar dhe vrasës në Ukrainë janë armët e së ardhmes

Shkruar nga Liberale
THE ECONOMIST/ Dronët e dalluar dhe vrasës në Ukrainë

Ata po riformësojnë ekuilibrin midis njerëzve dhe teknologjisë në luftë, sipas The Economist

Armët e drejtuara me saktësi u shfaqën për herë të parë në formën e tyre moderne në fushën e betejës në Vietnam pak më shumë se 50 vjet më parë. Ndërsa forcat e armatosura janë përpjekur që atëherë për më tepër saktësi dhe shkatërrueshmëri, kostoja e armëve të tilla është rritur shumë.

Predhat e artilerisë amerikane të drejtuara nga GPS kushtojnë 100,000 dollarë në kohë. Për shkak se armët inteligjente janë të shtrenjta, ato janë të pakta. Kjo është arsyeja pse vendeve evropiane u mbaruan ato në Libi në vitin 2011. Izraeli, më i etur për të ruajtur rezervat e tij sesa për të shmangur dëmtimin kolateral, ka hedhur bomba memece mbi Gazën. Por, çfarë ndodh nëse mund të kombinoni saktësinë me bollëkun?

Për herë të parë në historinë e luftës kësaj pyetjeje po i jepet përgjigje në fushat e betejës së Ukrainës. Raporti ynë (The Economist) i kësaj jave tregon se si dronët e pamjes së personit të parë (fpv) po rriten përgjatë vijave të frontit. Ata janë avionë të vegjël, të lirë, të ngarkuar me eksplozivë, të përshtatur sipas modeleve të konsumit dhe po e bëjnë jetën e një ushtari edhe më të rrezikshëm. Këta dronë rrëshqasin në frëngji tankesh ose gropa. Ata enden dhe ndjekin guroren e tyre përpara se të gjejnë adresën për të vrarë. Ata po i shkaktojnë dëme të rënda këmbësorisë dhe armaturës.
Pjesë nga analiza e javës në “The Economist”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH