Globi

The ECONOMIST/ A mund të mbrohet Evropa pa Amerikën?

Shkruar nga Liberale

The ECONOMIST/ A mund të mbrohet Evropa pa Amerikën?

Ajo do të duhet të zëvendësojë ndihmën ushtarake, një ombrellë bërthamore dhe udhëheqje, shkruan The Economist

Vdekja e Alexei Navalny, liderit kryesor të opozitës ruse, në një burg siberian më 16 shkurt ka shërbyer si një tronditje për Evropën.

Por për liderët e mbledhur në Konferencën e Sigurisë në Mynih, një mbledhje vjetore e të mëdhenjve rreth mbrojtjes dhe sigurisë, vdekja e zotit Navalny ishte vetëm një nga disa zhvillimet e fundit ogurzi për kontinentin. Më 17 shkurt, ushtria e Ukrainës, e uritur nga municionet amerikane dhe dështimi i Kongresit për të miratuar një projekt-ligj shtesë për ndihmë, u detyrua të tërhiqej nga qyteti lindor Avdiivka. Kjo i dha Vladimir Putinit fitoren e tij të parë ushtarake në pothuajse një vit.

Bllokimi në Kongres pasqyron ndikimin e hidhur të Donald Trump, kundërshtimi i ashpër i të cilit për ndihmën për Ukrainën i ka shtyrë republikanët të nënshtrohen. Por fantazma e kthimit të zotit Trump në detyrë në zgjedhjet presidenciale të nëntorit hodhi një njollë edhe më të errët mbi Mynihun.

Një javë më parë, Trump ishte mburrur se i kishte thënë një aleati se nuk do t'i dilte asnjë vendi në mbrojtje nëse nuk do të arrinin objektivat e shpenzimeve të NATO-s: “Ju jeni delikuent? Jo, nuk do të të mbroja. Në fakt, unë do t'i inkurajoja ata të bëjnë çfarë të duan.
“A do të mundet Evropa të mbrohet pa Amerikën?” shtron pyetjen në një analizë të fundit The Economist.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH