Globi

Testet raketore të Koresë së Veriut, SHBA dhe Korea e Jugut përgjigjen me stërvitje ushtarake

Shkruar nga Liberale

Testet raketore të Koresë së Veriut, SHBA dhe Korea e Jugut

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut e kanë kryer një stërvitje të përbashkët ushtarake ajrore të premten mbi Gadishullin Korean, njoftoi Forca Ajrore e Koresë së Jugore, si përgjigje ndaj një sërë testimesh raketore nga Koreja e Veriut këtë vit.

Koreja e Veriut i ka kryer gjashtë runde të testeve raketore deri tani këtë vit. Raportohet se shumica e tyre përfshinin raketa lundruese të cilat fluturojnë në lartësi të ulët për ta shmangur mbrojtjen ajrore të kundërshtarëve.

Analistët thonë se në rast të ndonjë konflikti, Koreja e Veriut synon të përdorë raketa lundruese për t’i goditur aeroplanmbajtësit amerikanë, si dhe bazat ushtarake amerikane në Japoni.

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut e kanë kryer një stërvitje të përbashkët ushtarake ajrore të premten mbi Gadishullin Korean, njoftoi Forca Ajrore e Koresë së Jugore, si përgjigje ndaj një sërë testimesh raketore nga Koreja e Veriut këtë vit.

Koreja e Veriut i ka kryer gjashtë runde të testeve raketore deri tani këtë vit. Raportohet se shumica e tyre përfshinin raketa lundruese të cilat fluturojnë në lartësi të ulët për ta shmangur mbrojtjen ajrore të kundërshtarëve.

Analistët thonë se në rast të ndonjë konflikti, Koreja e Veriut synon të përdorë raketa lundruese për t’i goditur aeroplanmbajtësit amerikanë, si dhe bazat ushtarake amerikane në Japoni.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH