Globi

Temperatura mbi 45 gradë Celcius, dhjetëra të vdekur nga vala e të nxehtit ekstrem në Meksikë

Shkruar nga Liberale

Temperatura mbi 45 gradë Celcius, dhjetëra të vdekur nga

Meksika është përfshirë nga vala e të nxehtit ekstrem, ku temperaturat kanë shkuar mbi 45 gradë Celcius në disa zona. 

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm gjatë javës së kaluar, njoftoi sot Ministria e Shëndetësisë, sipas France 24.

Të dhënat e ministrisë së shëndetësisë tregojnë gjithashtu se qindra njerëz të tjerë i kanë mbijetuar goditjes nga nxehtësia, djegiet nga dielli, dehidratimi dhe kushteve të tjera të lidhura me nxehtësinë.

Nxehtësia e madhe ka përkeqësuar një thatësirë ​​mbarëkombëtare dhe ka tendosur rrjetin elektrik të Meksikës, me majmunët që kanë rënë të ngordhur nga pemët për shkak të dyshimit për dehidrim.

Meksika mund të përjetojë temperaturat më të nxehta të regjistruara në 10-15 ditët e ardhshme, thanë studiuesit të mërkurën.

Poll
SHQIPENGLISH