Globi

Teksti "BOMBË" i Macron, nisur Von Der Leyen për të prishur marrëveshjen tregtare

Shkruar nga Liberale

Teksti "BOMBË" i Macron, nisur Von Der Leyen për të

Me një mesazh privat dërguar Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, presidenti francez, Emmanuel Macron u përpoq "të hidhte në erë" një marrëveshje tregtare me grupin Mercosur të vendeve të Amerikës Latine, e cila ka dy dekada në zhvillim.

Marrëveshja e propozuar, e cila do të krijonte një zonë të tregtisë së lirë që përfshin gati 800 milionë njerëz, është bërë një temë shumë "e nxehtë" për presidentin francez, ndërsa ai lufton për të frenuar një kryengritje nga fermerët, tashmë të zemëruar për rënien e të ardhurave të tyre.

Macron, lideri i BE-së që kundërshton më fuqishëm paktin Mercosur, dëshiron të mbrojë bujqësinë franceze nga një fluks i mishit të viçit brazilian dhe argjentinas. Ai i tregoi shqetësimet e tij në një mesazh me tekst javën e kaluar dhe aleatët e tij besojnë se ajo sinjalizoi marrëveshjen e saj, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje.

“Ne kemi nevojë për qartësi për Mercosur, ne kërkojmë që marrëveshja të mos nënshkruhet në formën e saj aktuale”, tha Macron të martën në një vizitë në Suedi, duke vënë në rekord kërkesën e tij.

Macron do ta ngrejë çështjen drejtpërdrejt me von der Leyen kur ata të takohen në Bruksel gjatë kësaj jave në një samit të liderëve të Bashkimit Evropian. 

Ndërsa mendon të kandidojë për të udhëhequr Komisionin për një mandat të dytë pesë-vjeçar, politikania gjermane nuk mund të përballojë të tjetërsojë një nga liderët më të fuqishëm të bllokut, sipas disa zyrtarëve.

“Ursula von der Leyen e di se ajo ka nevojë për mbështetjen e presidentit Macron në perspektivën e një mandati të dytë të mundshëm”, tha një eurodeputete franceze nga kampi i Macron. 

Vendet e Amerikës së Jugut kanë një pikëpamje të ngjashme. Ajo "ka nevojë për francezët për rizgjedhjen e saj", tha një diplomat nga një vend i Mercosur, duke shtuar se protestat e vazhdueshme të fermerëve kanë bërë një "presion të madh" mbi Komisionin e BE.

Pavarësisht vërejtjeve të Macron, zyrtarët e BE-së dhe diplomatët e Mercosur hodhën poshtë sugjerimet nga Elysee se bisedimet ishin shtyrë.

"Nuk ka ndalesë," tha Michael Hager, kreu i kabinetit të komisionerit të tregtisë së BE-së, Valdis Dombrovskis, në një ngjarje të martën në Bruksel.

Zëdhënësi i Komisionit Olof Gill konfirmoi se kishte pasur një shkëmbim midis Macron dhe von der Leyen, por nuk tha nëse ajo kishte urdhëruar që bisedimet tregtare të shtyheshin, duke vënë në dukje se në vend të kësaj kishte mbetur për t'u trajtuar.

"Aktualisht vlerësimi i Komisionit është se kushtet për të përfunduar negociatat e Mercosur nuk janë përmbushur".- tha Gill. 

Theksojmë se lëvizja e protestës së fermerëve është përhapur me shpejtësi javët e fundit. Demonstratat kanë sjellë bllokim në pjesë të Gjermanisë, Polonisë, Belgjikës dhe Francës.

Macron po përdor mbledhjen e BE-së për të ushtruar presion mbi Brukselin për të relaksuar detyrimet bujqësore të gjelbërta, për të kufizuar importet nga Ukraina dhe për të hequr dorë nga negociatat e tregtisë së lirë me vendet e Amerikës së Jugut. 

"Ne po kërkojmë disa gjëra shumë të prekshme për fermerët tanë," u tha Macron gazetarëve në Suedi, teksa konfirmoi se do të diskutojë krizën personalisht me von der Leyen./ Përshtati A.Mënalla/ Liberale

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH