Globi

Sot më 1 Maj, nisin PROTESTAT e para në qendër të Athinës, po në Shqipëri a po protestohet për të drejtat e punëtorëve?

Shkruar nga Liberale

Sot më 1 Maj, nisin PROTESTAT e para në qendër të

Në Ditën Ndërkombëtarëve të Punëtorëve, në Athinë kanë nisur protestat e para të qytetarëve. Në aksionin e grevës marrin pjesë edhe punëtorët e transportit publik. 

Punëtorët kërkojnë ndër të tjera: marrëveshje kolektive me rritje reale të pagave, punësimin e personelit të përhershëm për të plotësuar të gjitha vendet vakante organizative dhe heqjen e të gjitha dispozitave kundër punës.

Në këtë kohë, Universiteti, Stadiou, Vasilissis Sofias nga Sekeri dhe Syngrou Avenue nga Athanasiou Diakou janë të mbyllura.

Protestuesit hodhën bojë të kuqe në shatërvanin në sheshin Sintagma. 

Linjat 1, 2 dhe 3 të Metrosë do të funksionojnë nga ora 09:30 deri në 16:30 dhe Tramvaji nga ora 09:00 deri në 21:00 për shkak të pjesëmarrjes së sindikatave të punëtorëve në mobilizimet e grevës.

Në Linjën 1 të Metrosë (Pireus – Kifisia) do të nisen trenat e fundit:
nga Kifisia dhe Pireu në orën 16:35,

nga Monastiraki në Kifissia në orën 16:51 dhe në Pire në orën 17:09,

nga Omonia në Kifissia në orën 16:54 dhe në Pire në orën 17:07,

nga Atika për në Kifisi në orën 16:59 dhe për në Pire në orën 17:02.

Po në Shqipëri a po protestohet? 

Sot më 1 Maj, disa prej arsimtarëve janë ngritur në protestë për të kërkuar paga më të mira dhe përmirësim të kushteve të punës. Me pankartën:

“Nuk ka arsim cilësor pa mësues të mirëpaguar”, arsimtarët marshuan nga Muzeu Kombëtar në drejtim të Ministrisë së Arsimit.

Sot më 1 Maj, nisin PROTESTAT e para në qendër të

"Zbatoni kontratën kolektive. Financoni arsimin publik. Pa financim të arsimit publik nuk kemi arsim cilësor.  Do të përshkallëzojmë lëvizjen me protesta deri në greva të pjeshme dhe të përgjithshme” thanë ata./ Përgatiti LIberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH