Globi

Slogani 'All Eyes On Rafah' po përhapet në mediat sociale: Çfarë duhet të dini për origjinën e tij

Shkruar nga Liberale

Slogani 'All Eyes On Rafah' po përhapet në mediat sociale:

Ndërsa trupat izraelite vazhdojnë përparimin e tyre në një ofensivë tokësore në qytetin shumë të populluar të Rafahut në Rripin e Gazës, një fushatë mujore me sloganin "Të gjithë sytë në Rafah" po bëm bujë, veçanërisht në Evropën Perëndimore, Australi dhe Indi si thirrje për ndërgjegjësim për luftën e vazhdueshme nga aktivistët dhe grupet humanitare.

Slogani duket se ka ardhur nga një koment i Rick Peeperkorn, drejtor i Zyrës së Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Territoret e Pushtuara Palestineze, i cili në shkurt tha "Të gjithë sytë janë te Rafah" disa ditë pasi kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu urdhëroi krijimin e një plani evakuimi për qytetin përpara sulmeve të planifikuara për të eliminuar ato që Netanyahu pretendon se janë bastionet e fundit të mbetura të grupit militant Hamas.

Fraza është menduar si një kërkesë për kalimtarët që të mos shikojnë larg nga ajo që po ndodh në qytetin e Rafahut - ku rreth 1.4 milionë njerëz janë strehuar pasi kanë ikur nga luftimet e dhunshme diku tjetër në Gaza - ndërsa Izraeli vazhdon ofensivën e tij pavarësisht nga popullsia e madhe civile.

Slogani 'All Eyes On Rafah' po përhapet në mediat sociale:

Organizatat dhe grupet lobuese si Save the Children, Oxfam, Amerikanët për Drejtësi në Palestinë, Zëri Çifut për Paqe dhe Fushata e Solidaritetit të Palestinës më pas përsëritën parullën dhe ajo është përdorur si një thirrje tubuese në protestat në Paris, Londër, Holandë, New York City, Los Angeles dhe më gjerë.

Një numër të famshmish në Indi, përfshirë aktorët Varun Dhawan, Aly Goni, Samantha Ruth Prabhu dhe Tripti Dimri, postuan grafika identike "All Eyes on Rafah" me historitë e tyre në Instagram të martën, dhe të famshëm të tjerë që kanë folur hapur përfshijnë lojtarin australian të kriketit Travis Head, këngëtarja britanike Leigh-Anne Pinnock, modelja Bella Hadid dhe aktoret Saoirse-Monica Jackson dhe Susan Sarandon.

Ka më shumë se 195,000 postime me miliona shikime për hashtagun #AllEyesOnRafah në TikTok dhe tema ishte trend në Instagram të martën, në të cilën janë bërë gati 100,000 postime të tjera.

Videot më të njohura në TikTok kanë ardhur nga këngëtari me origjinë palestineze i popit amerikan Zach Matari, postimet e të cilit kanë grumbulluar miliona shikime këtë muaj dhe një numër krijues të tjerë pro-palestinezë, duke përfshirë Lubna Alhilo, Liz Kuhn dhe Reema Bassoumi. për disa nga videot më të njohura.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH