Globi

Shokon Donald Trump: Hitleri ka bërë edhe disa gjëra të mira

Shkruar nga Liberale

Shokon Donald Trump: Hitleri ka bërë edhe disa gjëra të mira

Mediat ndërkombëtare po i bëjnë jehonë edhe pretendimeve për admirimin që Donald Trump ka shfaqur edhe për disa nga liderët autoritarë të ditëve të sotme si Putin, Erdogan, apo për diktatorë si Kim Jong-Un etj.

Ish-presidenti Donald Trump lavdëroi diktatorin gjerman Adolf Hitler ndërsa ishte në Shtëpinë e Bardhë, tha për CNN ish-shefi i stafit John Kelly .

Trump i lavdëron vazhdimisht liderët autoritarë ndërsa shërbente si president, tha Kelly apo edhe ish-këshilltarë të tjerë të lartë për CNN, si Jim Sciutto. Trump lavdëroi liderin kinez Xi Jinping, udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un dhe presidentin rus Vladimir Putin, thanë ata. Por lavdërimi i tij më shqetësues ishte ai për Hitlerin.

"Ai tha, 'Epo, edhe Hitleri bëri disa gjëra të mira'. Unë thashë: "Epo, çfarë?" Dhe ai tha, 'Epo, [Hitleri] rindërtoi ekonominë'. Por çfarë bëri ai me atë ekonomi të rindërtuar? Ai e ktheu kundër popullit të tij dhe kundër botës. Dhe unë thashë: 'Zotëri, nuk mund të thuash kurrë asgjë të mirë për atë. Asgjë”, kujton Kelly, sipas Sciutto. "Dua të them, Musolini ishte një djalë i shkëlqyer si krahasim."

Është shumë e vështirë të besohet se ai nuk ka asnjë ndjeshmëri për humbjet.

Nuk ishin vetëm politikat ekonomike të Hitlerit, tha Kelly. Trump shprehu gjithashtu admirim për qëndrimet e Hitlerit ndaj oficerëve të lartë nazistë, teksa ankohej për mungesën "besnikërisë" së stafit të tij.

“Ai pyeste për çështjet e besnikërisë dhe se si, kur i theksoja se gjeneralët gjermanë nuk ishin besnikë ndaj tij, dhe në fakt u përpoqën ta vrisnin disa herë, ai nuk e dinte këtë”, - rrëfeu Kelly. "Ai vërtet besonte, kur na solli gjeneralët, se ne do të ishim besnikë - se do të bënim gjithçka që ai donte që ne të bënim," shtoi Kelly.

Ish-këshilltari për sigurinë kombëtare të Trump, John Bolton shtoi se Trump "e sheh veten si një njeri të madh".

“Atij i pëlqen të merret me të tjerë të mëdhenj, si Erdogan në Turqi të cilët i futin njerëzit në burg dhe nuk duhet të kërkojë leje nga askush. Atij disi i pëlqen kjo,” i tha Bolton Sciutto.

Një zëdhënëse e Trump në vitin 2021 mohoi se ai kishte lavdëruar Hitlerin. Zëdhënësi i fushatës së Trump, Steve Cheung tha për gazetën, “John Kelly dhe John Bolton e kanë përqafuar plotësisht veten dhe po vuajnë nga një rast i rëndë i “Sindromës së Çrregullimit” të Trump. Ata duhet të kërkojnë ndihmë profesionale sepse urrejtja e tyre po u dëmton jetën boshe.”

/Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH