Globi

RRËQETHËSE/ Mbi 10 fëmijë humbin këmbët nga bombardimet çdo ditë në Gaza

Shkruar nga Liberale

RRËQETHËSE/ Mbi 10 fëmijë humbin këmbët nga

Më shumë se 10 fëmijë mesatarisht kanë humbur një ose të dyja këmbët e tyre çdo ditë në Gaza që nga 7 tetori, me shumë amputime të kryera pa anestezi.

Këshu tha të dielën një organizatë bamirëse, duke  theksuar situatën e tmerrshme humanitare në enklavën palestineze pas më shumë se tre muajve izraelit. bombardimi.

Në një deklaratë duke cituar statistikat e Kombeve të Bashkuara, drejtori i Save the Children për territorin e pushtuar palestinez, Jason Lee, tha se "vuajtja e fëmijëve në këtë konflikt është e paimagjinueshme dhe aq më tepër sepse është e panevojshme dhe plotësisht e shmangshme".

“Vrasja dhe gjymtimi i fëmijëve dënohet si një shkelje e rëndë ndaj fëmijëve dhe autorët duhet të mbajnë përgjegjësi”, tha ai.

"Save the Children" iu referua vërejtjeve të zëdhënësit të UNICEF-it, James Elder, i cili pasi u kthye nga Gaza, tha më 19 dhjetor se rreth 1000 fëmijë kishin humbur njërën ose të dyja këmbët që nga 7 tetori, kur Hamasi filloi sulmin e tij ndaj Izraelit dhe shpërtheu lufta mes tyre.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH