Globi

Reuters zbulon sekretet, tregon se cilat janë aftësitë e mbrojtjes ajrore të Izraelit dhe Teheranit?

Shkruar nga Laert MIRAKU

Reuters zbulon sekretet, tregon se cilat janë aftësitë e

Përshtati dhe përgatiti për Liberale.al, Laert MIRAKU

Sulmi i parë i drejtpërdrejtë i Iranit ndaj Izraelit më 13 prill ka vënë në qendër të vëmendjes aftësitë e tij të mbrojtjes ajrore, ndërsa udhëheqësit izraelitë vendosin se si të përgjigjen më mirë.

Këtu është një prezantim nga agjencia Reuters i forcave ajrore dhe sistemeve të mbrojtjes ajrore të dy vendeve :

Irani

Forcat Ajrore të Iranit kanë një personel prej 37,000 personash, por dekadat e sanksioneve ndërkombëtare e kanë shkëputur vendin kryesisht nga pajisjet më të fundit ushtarake të teknologjisë së lartë, sipas Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike (IISS) në Londër. PA ka vetëm disa dhjetëra avionë sulmues operacionalë, duke përfshirë avionë rusë dhe modele më të vjetra amerikane të blera përpara Revolucionit Iranian të vitit 1979.

Teherani ka një skuadron prej nëntë avionësh luftarakë F-4 dhe F-5 , një skuadrilje avionësh Sukhoi-24 të prodhimit rus dhe disa avionë MiG-29, F7 dhe F14, tha IISS.

Iranianët kanë gjithashtu mjete ajrore pa pilot të dizajnuara për të përplasur objektivin dhe për të shpërthyer. Analistët besojnë se arsenali i këtyre dronëve mund të jetë disa mijëra. Përveç kësaj, thonë ata, Irani ka më shumë se 3500 raketa tokë-tokë, disa prej të cilave mund të mbajnë koka luftarake prej gjysmë tonësh. Megjithatë, numri i atyre që mund të arrijnë në Izrael mund të jetë më i vogël. Komandanti i AP i Iranit Amir Vahedi tha dje, të mërkurën, se Sukhoi-24 janë në "gjendjen e tyre më të mirë të gatishmërisë" në mënyrë që të përballen me një sulm të mundshëm izraelit.

Por mbështetja e Iranit në Sukhoi-24 , të ndërtuara për herë të parë në vitet 1960, tregon dobësinë relative të forcës së tij ajrore.

Për mbrojtjen, Irani varet nga një përzierje e sistemeve të raketave tokë-ajër dhe të mbrojtjes ajrore ruse të prodhuara në vend. Teherani mori sisteme anti-ajrore S-300 nga Rusia në vitin 2016, të cilat janë sisteme raketore tokë-ajër me rreze të gjatë që mund të angazhojnë objektiva të shumta njëkohësisht, duke përfshirë raketat kundërajrore dhe raketat balistike.

Irani ka gjithashtu platformën e raketave tokë-ajër Bavar-373 të prodhuar në vend, si dhe sistemet mbrojtëse Sayyad dhe Raad.

Fabian Hinz, një studiues në IISS, tha: "Nëse ka një konflikt të madh midis dy vendeve, Irani ka të ngjarë të fokusohet në suksese sporadike. Ai nuk ka mbrojtjen ajrore gjithëpërfshirëse që ka Izraeli”.

Izraeli

Izraeli ka një forcë ajrore të avancuar të furnizuar nga SHBA, me qindra avionë luftarakë F-15, F-16 dhe F-35 . Këta luajtën një rol në rrëzimin e dronëve iranianë të shtunën në mbrëmje.

Forcat Ajrore nuk kanë bombardues me rreze të gjatë veprimi, megjithëse një flotë më e vogël Boeing 707 të ripërdorur përdoret për të furnizuar cisternat me karburant që do të lejonin luftëtarët e saj të arrijnë në Iran për fluturime zbulimi.

Një pionier në teknologjinë e dronëve, Izraeli ka mjete ajrore pa pilot Heron që mund të fluturojnë për mbi 30 orë, të mjaftueshme për operacione në distanca të gjata. Raketat Delilah kanë një rreze të vlerësuar prej 250 km, shumë larg nga Gjiri, megjithëse PA mund të mbyllë hendekun duke dërguar një raketë më afër kufirit të Iranit.

Izraeli besohet gjerësisht se ka zhvilluar raketa tokë-tokë me rreze të gjatë, por as e ka konfirmuar e as mohuar këtë. Në vitin 2018, ministri i atëhershëm i Mbrojtjes Avigdor Lieberman njoftoi se ushtria izraelite do të merrte një " forcë raketore " të re. Ushtria nuk ka thënë se ku janë ato plane tani.

Një sistem i mbrojtjes ajrore me shumë shtresa i zhvilluar me ndihmën e SHBA-së pas Luftës së Gjirit të vitit 1991 i jep Izraelit disa opsione shtesë për të rrëzuar dronët dhe raketat iraniane me rreze të gjatë veprimi.

Sistemi më i lartë është Arrow-3 , i cili kap raketat balistike në hapësirë. Një model i vjetër, Arrow-2, funksionon në një lartësi më të ulët. Sphendon i Davidit me rreze të mesme veprimi kundërshton raketat balistike dhe të lundrimit, ndërsa Iron Dome me rreze të shkurtër veprimi kundërshton llojin e raketave dhe mortajave të përdorura nga paraushtarakët e mbështetur nga Irani në Gaza dhe Libani, por gjithashtu, në teori, mund të përdoret kundër ndonjë tjetër raketa të fuqishme që i shpëtojnë Shigjetës ose llastikut të Davidit.

Sistemet izraelite janë krijuar për t'u lidhur me interceptorët përkatës të SHBA-së në rajon për mbrojtjen e koalicionit.

Mbrojtja ajrore e Izraelit performoi mirë gjatë sulmit (13 prill)”, tha Siddharth Kausa, një studiues në Institutin Mbretëror të Bashkuar Strategjik në Londër.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH