Globi

REFERENDUMI shkakton polemika, në qytetin gjerman qytetarët votojnë për vrasjen e pëllumbave

Shkruar nga Liberale

REFERENDUMI shkakton polemika, në qytetin gjerman qytetarët

Pëllumbat që grumbullohen në sheshet evropiane kanë zbritur nga shkëmbinjtë, rreth 10,000 vjet më parë, dhe kështu janë jashtëzakonisht të relaksuar rreth njerëzve. Megjithatë, ndjenja nuk është e ndërsjellë. Këta zogj të shoqërueshëm kanë tendencë të shkaktojnë acarim dhe neveri tek njerëzit - apo edhe instinkte më ushqyese tek ata që janë të gatshëm të ndajnë thërrimet e tyre.

Në Limburg an der Lahn, Gjermani, më 9 qershor njerëzit votuan jo vetëm për zgjedhjet evropiane, por edhe për një referendum për vrasjen e pëllumbave në qytet. Siç raporton The Post, rreth 53.45 për qind e votuesve votuan në favor të asgjësimit të kafshëve, i cili do të kryhet në dy vitet e ardhshme.

Qytetarët duhej të shprehnin mendimin e tyre për një rezolutë të këshillit bashkiak të 13 nëntorit 2023, e cila përcaktonte vrasjen e pëllumbave me një metodë që bëri bujë të madhe, siç raporton Der Spiegel. Në fakt, kafsha e vetme do të joshet në një kurth nga e cila nuk do të ketë mundësi të shpëtojë, do të shtangur me një goditje në kokë dhe më pas do të vritet duke i thyer qafën.

Aktivistët e të drejtave të kafshëve kundërshtuan menjëherë rezolutën, duke e quajtur atë "të vjetëruar" dhe "të papërshtatshme". “Një ditë shumë e keqe për të drejtat e kafshëve”, komentoi Lëvizja qytetare kundër vrasjes së pëllumbave pasi mësuan rezultatet e votimit.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH