Globi

Qytetërimi i lashtë i Mesdheut që ishte miqësor ndaj homoseksualëve

Shkruar nga Liberale
Qytetërimi i lashtë i Mesdheut që ishte miqësor ndaj

Nga Stephen Emms, përshtati Liberale.al

Vizita ime e parë në ishullin e Mykonos 20 vjet më parë ishte diçka si një zbulim. Falë plazheve dhe bareve në dukje të pafundme queer, ndjeva një nivel lirie si një djalë i ri homoseksual që nuk e kisha përjetuar më parë, pavarësisht se u rrita në Londër. Por, si në Mbretërinë e Bashkuar dhe gjetkë, komuniteti LGBTQ+ i Greqisë ka luftuar një rrugë të gjatë drejt barazisë, e cila kulmoi vetëm këtë muaj. 

Pas një votimi historik në parlament, Greqia është bërë kohët e fundit kombi i parë me shumicë të krishterë ortodokse që legalizon martesat e të njëjtit seks dhe vendi i parë në Evropën Juglindore që ka barazi martesore. 

Sipas kryeministrit të Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, ligji i ri, i cili gjithashtu lejon çiftet e të njëjtit seks të birësojnë fëmijë, "do të shfuqizojë me guxim një pabarazi serioze". Greqia tani i bashkohet 35 vendeve të tjera në mbarë botën për të lejuar martesat e të njëjtit seks. Ajo renditet e 11-ta në  Indeksin ILGA-Europe Rainbow, i cili mat barazinë LGBTQ+ të vendeve – katër hapësira më të larta se MB në 15, por shumë më poshtë Maltës, në vendin e parë.

Por pavarësisht se kanë mbetur prapa kombeve të tjera që përqafuan barazinë martesore vite më parë, marrëdhëniet e të njëjtit seks kanë qenë një pjesë e zakonshme dhe e dokumentuar e strukturës kulturore të Greqisë që në fillim.

Qysh në shekullin e 8-të para Krishtit, ligjvënësi i lashtë Filolaus i Korintit, i cili vetë kishte një dashnor mashkull, krijoi ligje në mbështetje të bashkimeve të meshkujve të të njëjtit seks. Deri në shekullin e VII para Krishtit, në Greqinë e Lashtë kishte të paktën pesë lloje të ndryshme të marrëdhënieve të të njëjtit seks. Banda e Shenjtë e Tebës ishte një njësi ushtarake elitare e përbërë nga 300 dashnorë meshkuj në shekullin e IV para Krishtit, të cilët i dhanë fund me guxim dominimit spartan. Dhe mijëvjeçarë pasi shkrimtarë dhe filozofë si Platoni ishin të zënë duke menduar për dashurinë e të njëjtit seks, shumë enë dhe statuja të ekspozuara në muze dhe site për të ilustruar aspekte të homoseksualitetit në Greqinë e Lashtë .

Në vitin 1951, Greqia u bë një nga vendet e para evropiane që dekriminalizoi marrëdhëniet e të njëjtit seks (Britania e Bashkuar priti deri në vitin 1967; megjithëse në të dy vendet, lezbiket as nuk përmendeshin dhe as nuk pranoheshin). Greqia legalizoi sindikatat civile të të njëjtit seks në vitin 2015 dhe në vitin 2021 Nicholas Yatromanolakis u bë personi i parë homoseksual i parë në vend që shërbeu si ministër i qeverisë.   

"Greqia ka bërë disa përparime në të drejtat e LGBTQ+ gjatë dekadës së fundit," tha Konstantinos Menelaou, themeluesi i kolektivit të artit me bazë në Athinë The Queer Archive . "Ka pasur përmirësime të dukshme në mbrojtjen ligjore, qëndrimet publike dhe dukshmërinë. Megjithatë, ne ende vuajmë nga diskriminimi, dhuna dhe stigma. Ka vend për përmirësim."

Organizata pioniere e Menelaou është krijuar për të forcuar dhe mbështetur artin dhe kulturën LGBTQ+ në të gjithë Greqinë. "Qëllimi ynë është të luftojmë stereotipet, të dokumentojmë historinë queer dhe të zhvillojmë fusha gjithëpërfshirëse për shprehje, arte pamore, performancë, film. Ne u japim një platformë zërave të margjinalizuar, luftojmë fshirjen dhe diskriminimin dhe promovojmë idenë e një shoqërie të ekuilibruar dhe të barabartë."

Si dhe Arkivi Queer, i cili organizon ekspozita të rregullta pop-up dhe bashkëpunime kuratoriale, Athina krenohet me shumë vende të lulëzuara për udhëtarët LGBTQ+, disa prej të cilave ndodhen në ish-distriktin industrial Gazi. Menalaou rekomandon Koukles për "drag show-t dhe atmosferën më të mirë", klubin e vallëzimit queer Smut, The Big Bar "për adhuruesit e arinjve" dhe Ohh Boy për kafe dhe ëmbëlsira. "Komuniteti queer i Athinës duhet të përballet me heteronormativitetin brutal në baza ditore," shtoi Menalaou. "Por ne dimë të festojmë!"

Shkrimtarja dhe instruktorja e jogës me bazë në Lesbos, Clare Hand, është gjithashtu një fanse e skenës LGBTQ+ të Athinës. Ajo rekomandon klubin pop në pronësi të lezbikeve Noiz dhe " Beaver Co-op , themeluar nga tetë gra, një kafene paqësore me festa, lexime, poezi dhe tubime aktivistësh".

Pika e dorës për aktivizmin është e rëndësishme për komunitetin LGBTQ+ në Athinë. "Greqia është një vend konservator, ju ndjeni frenat dhe litarët e familjes, dhe vlerat familjare, që lidhin njerëzit queer. Nuk ka të bëjë vetëm me martesën dhe të kesh fëmijë këtu: për të qenë queer në kryeqytet, duhet me të vërtetë të jesh aktivist. ." 

Sipas Hand, qyteti i dytë i vendit, Selaniku, ka gjithashtu një skenë të gjallë, qoftë edhe më të vogël, të çuditshme që ia vlen të vizitohet. Ajo rekomandon klubin e gjatë të homoseksualëve Enola, i cili është hapur që nga viti 2008, dhe qyteti pret gjithashtu Festivalin e tij Ndërkombëtar të Filmit LGBTQ+. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH