Globi

Qëllohet për vdekje kandidatja për kryebashkiake në Meksikë

Shkruar nga Liberale

Qëllohet për vdekje kandidatja për kryebashkiake në

Bertha Gisela Gaytán Gutiérrez, kandidatja e partisë Morena për postin e kryebashkiakes së Celaya, në Meksikë, u vra gjatë fushatës në komunitetin e San Miguel de Octopan.

Ngjarja ndodhi një ditë pasi kishin nisur fushatat elektorale për kryetarët e bashkive në shtetin Guanajuato.

Në rrjetet sociale kanë qarkulluar disa video nga momenti i regjistrimit të sulmit, i cili ndodhi pasditen e 1 prillit, teksa kandidatja ishte në turne.

Pak para sulmit që i kushtoi jetën, Gisela Gaytán foli për mediat për çështjen e sigurisë në fushatë. Në një video të postuar në rrjetet e saj sociale, kandidatja Morena e ka nisur fushatën me këtë mesazh:

“Sot, njerëzit e Celaya ndihen si të mbijetuar. Së bashku me ju, dua që ne të jemi ndryshimi i së tashmes sonë, duke parë drejt së ardhmes, që së bashku të gjejmë guximin të përballemi me frikën, të rishpikim gjërat dhe të transformojmë qytetin tonë.”

Deri më tani, nuk është raportuar asnjë arrestim në lidhje me sulmin ndaj kandidates për kryebashkiake të Celaya. Disa raporte bëjnë me dije se nga ky sulm janë plagosur dy persona të tjerë.
/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH