Globi

Putini "hakmerret", nënshkruan dekretin që lejon sekuestrimin e aseteve amerikane

Shkruar nga Liberale

Putini "hakmerret", nënshkruan dekretin që lejon

Presidenti Vladimir Putin ka nënshkruar një dekret që lejon Rusinë të konfiskojë asetet e kompanive dhe individëve amerikanë për të kompensuar çdo pasuri ruse të konfiskuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sipas AP.

Dekreti u publikua në portalin ligjor të qeverisë ruse, ndërsa zyrtarët kryesorë të Financave nga Grupi i Shtatë vendeve të industrializuara nisën një takim në të cilin çështja e aseteve ruse të ngrira në Perëndim ishte në krye të axhendës.

Ukraina dhe shumë prej mbështetësve të saj kanë bërë thirrje për konfiskimin e aseteve ruse të ngrira jashtë vendit, me vlerë 260 miliardë dollarë, pas pushtimit të Rusisë më 24 shkurt 2022.

Por, zyrtarët evropianë kanë rezistuar, duke përmendur shqetësimet e stabilitetit ligjor dhe financiar.

Megjithatë, presidenti i SHBA-së Joe Biden nënshkroi në prill ligjin për Rindërtimin e Prosperitetit Ekonomik dhe Mundësisë për Ukrainasit, i cili lejon administratën të konfiskojë afërsisht 5 miliardë dollarë në asetet shtetërore ruse të vendosura në SHBA.

Ligji u përfshi në një paketë të ndihmës së SHBA-së për Ukrainën dhe vendet e tjera, e cila përfshin rreth 61 miliardë dollarë për mbrojtjen e Ukrainës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH