Globi

Putin mohon se planifikon të vendosë armë bërthamore në hapësirë

Shkruar nga Liberale

Putin mohon se planifikon të vendosë armë bërthamore në

Presidenti rus, Vladimir Putin tha të martën se ishte kundër vendosjes së armëve bërthamore në hapësirë. Edhe ​​ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu mohoi kategorikisht pretendimet e SHBA-së se Rusia po zhvillon një aftësi bërthamore për hapësirën.

Administrata amerikane i ka thënë Kongresit dhe aleatëve të saj në Evropë se ka informacione të reja në lidhje me aftësitë bërthamore të Rusisë, të cilat mund të përbëjnë një kërcënim ndërkombëtar, tha një burim i njohur me këtë çështje për Reuters javën e kaluar.

Megjithatë, Shoigu thekson se akuzat e SHBA-së kanë për qëllim të trembin ligjvënësit dhe senatorët amerikanë që të miratojnë më shumë burime që do të shpenzohen për t’iu kundërvënë Rusisë.

Putin tha se aktivitetet hapësinore të Rusisë nuk janë të ndryshme nga ato të vendeve të tjera, përfshirë SHBA-në. Ai shtoi se vendi i tij është i hapur për negociata me Shtetet e Bashkuara për stabilitet strategjik dhe kontakte përmes ministrave të mbrojtjes dhe të jashtëm.

“Por nëse duan të arrijnë avantazhe të njëanshme, kjo nuk do të ndodhë,” shtoi ai. Burimet amerikane sugjeronin se Rusia kishte një lloj aftësie të re në hapësirë, por kishte pak detaje dhe asnjë provë nuk u publikua.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH