Globi

Putin jep intervistën e parë për medien amerikane pas luftës në Ukrainë: SHBA duhet të ndalojë furnizimin me armë për ta

Shkruar nga Liberale

Putin jep intervistën e parë për medien amerikane pas luftës

Vladimir Putin dha një intervistë mbrëmjen e djeshme për gazetarin Tucker Carlson, duke marrë vëmendjen e publikut në SHBA dhe jo vetëm.

Intervista dy-orëshe e filmuar në Moskë, ishte e para e Putinit me një media perëndimore që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt 2022.

Toni i Carlson ishte më pak i ashpër në intervistën me Putinin, të cilin ai e quajti “Zoti President” gjatë gjithë kohës.

Vendimi për të intervistuar Putinin ishte kritikuar gjerësisht përpara intervistës. Por nisja e bisedës mes ish-prezantuesin e Fox Neës dhe Putinit ishte një zhgënjim.

Putin shpenzoi më shumë se 30 minuta duke folur për një histori të Rusisë, Lituanisë, Polonisë dhe Ukrainës, në një monolog që i çoi shikuesit nga sundimi i shekullit të nëntë të Oleg në betejat e viteve 1300, deri në një kritikë të politikës së jashtme të Leninit.

Kur një Carlson me pamje të hutuar më në fund e nxiti Putinin në shekullin e 21-të, presidenti rus akuzoi SHBA-në dhe vendet e tjera perëndimore për zgjatjen e luftës në Ukrainë, raporton abcnews.al.

Kishte bisedime paqeje me Ukrainën që ishin “pothuajse finalizuar”, tha Putin, por më pas Ukraina “i hodhi poshtë të gjitha këto marrëveshje dhe iu bind udhëzimeve të vendeve perëndimore, vendeve europiane dhe Shteteve të Bashkuara për të luftuar me Rusinë deri në fund”.

Putini ia hodhi fajin në veçanti Boris Johnson, ish-kryeministrit britanik. Johnson u detyrua të largohej nga parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar në qershor të vitit 2023, por Putin pretendoi se si kryeministër ai e kishte larguar Zelenskiy nga nënshkrimi i një marrëveshjeje paqeje në fazat e hershme të konfliktit.

“Fakti që Ukraina iu bind kërkesës apo bindjes së Johnson, ish-kryeministrit të Britanisë së Madhe, duket qesharake”, tha Putin.

Në një video të publikuar përpara intervistës, Carlson tha se ai ishte i shtyrë të fliste me Putinin, pjesërisht, sepse publiku amerikan “nuk e ka idenë pse Putini pushtoi Ukrainën ose cilat janë qëllimet e tij tani”.

Është e paqartë nëse shikuesit do të kenë një kuptim më të qartë të njërës prej tyre, raporton abcnews.al.

Në dhjetor, Kremlini tha se përfshirja në bisedimet e paqes me Ukrainën është “joreale”, Ukraina ka thënë se paqja mund të bazohet vetëm në një tërheqje të plotë nga territori që Rusia ka marrë në kontroll që kur pushtoi në 2022.

Por në intervistë, Putin tha se Rusia dhe SHBA ende flasin “nëpërmjet agjencive të ndryshme” për përfundimin e konfliktit.

Mesazhi i Rusisë për SHBA-në, tha Putin, është: “Nëse vërtet dëshironi të ndaloni luftën, duhet të ndaloni furnizimin me armë. Do të përfundojë brenda pak javësh.”

Putin tha se hera e fundit që foli me Joe Biden ishte përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën.

“Unë i thashë, atëherë, besoj se ju po bëni një gabim të madh të përmasave historike duke mbështetur gjithçka që po ndodh atje, në Ukrainë, duke e larguar Rusinë”, tha Putin.

Carlson, të paktën, e pyeti Putinin për Evan Gershkovich, reporterin e Ëall Street Journal i cili është arrestuar në Rusi që prej 23 marsit duke u akuzuar për spiunazh gjë që Gershovich dhe Journal e mohojnë.

Putin pretendoi se Gershovich, 32 vjeç, “u kap në flagrancë kur ai merrte fshehurazi informacione konfidenciale” dhe pretendoi se ai “po punonte për shërbimet speciale të SHBA”.

Rusia është “gati të flasë” për lirimin e Gershkovich, tha Putin, por shtoi: “Ne duam që shërbimet speciale amerikane të mendojnë se si mund të kontribuojnë në arritjen e qëllimeve që po ndjekin shërbimet tona speciale”.

Pretendimi dukej se binte në kundërshtim me Shtëpinë e Bardhë, e cila tha në dhjetor se Rusia kishte refuzuar një propozim thelbësor për lirimin e Gershkovich dhe Paul Ëhelan, një ish-marins amerikan që vuante një dënim 16-vjeçar në Rusi për akuzat e spiunazhit.

Në një video të publikuar përpara intervistës, Carlson pohoi se ai po zhvillonte intervistën sepse “mediat në gjuhën angleze janë të korruptuara, ato gënjejnë lexuesit dhe shikuesit e tyre”.

“Shumica e amerikanëve nuk e kanë idenë e vërtetë se çfarë po ndodh në këtë rajon. Këtu në Rusi ose 600 milje larg në Ukrainë. Por ata duhet ta dinë. Ata po paguajnë për shumë prej tyre.”

Intervista u transmetua në Tucker Carlson Tonight, një shërbim transmetimi të cilin Carlson e lançoi në dhjetor 2023.

Carlson u pushua nga Fox News në prill 2023.

Ai u përball me kritika për intervistën përpara se të transmetohej. Të mërkurën, Hillary Clinton tha se Carlson ishte një “idiot i dobishëm” për Putinin.

“Ai ka thënë gjëra që nuk janë të vërteta,” tha ish-sekretari amerikan i shtetit për Carlson.

Në videon e tij që njoftonte intervistën, Carlson pretendoi se “asnjë gazetar i vetëm perëndimor nuk është shqetësuar” të përpiqet të intervistojë Putinin.

Abby Phillip, një spikere për CNN, tha se kjo ishte e pavërtetë.

“Organet serioze, përfshirë CNN, i kanë kërkuar Putinit të intervistojë vazhdimisht”, tha ajo në emisionin e saj të martën.

Të mërkurën, Kremlini hodhi poshtë gjithashtu pretendimin e Carlson.

“Zoti Carlson e ka gabim”, tha Dmitry Peskov, një zëdhënës i Kremlinit, në një konferencë. “Ne marrim shumë kërkesa për intervista me presidentin.”

Putin dha një intervistë për herë të fundit për një gazetë perëndimore në vitin 2021, kur foli me një gazetar për CNBC. Ai kryesisht ka pushuar së foluri me mediat e pavarura, ruse dhe ndërkombëtare, që nga fillimi i pushtimit të tij në shkallë të plotë të Ukrainës.

Që nga viti 2021, ai ka dhënë vetëm intervista për mediat ruse, kazake dhe kineze.

Liritë e shtypit janë zhdukur kryesisht në Rusi gjatë dy dekadave të fundit, pasi presioni është rritur mbi mediat e pavarura dhe rreziku i arrestimit është rritur për gazetarët vendas dhe të huaj që punojnë në vend.

Arrestimi i Gershkovich vitin e kaluar ishte një sulm vendimtar ndaj një reporteri të huaj në epokën e pasluftës së ftohtë.     Por gazetarët rusë tashmë ishin përballur me dënime të gjata me burg për punën e tyre dhe për zemërimin e aleatëve dhe miqve të Putinit, raporton abcnews.al.

Në një vendim veçanërisht skandaloz në vitin 2022, gazetari rus Ivan Safronov u dënua me 22 vjet burg me akuza për tradhti që shihen gjerësisht si të motivuara politikisht.

Safronov, i cili kishte punuar më parë në Kommersant, mendohej se kishte zemëruar ushtrinë duke raportuar mbi negociatat sekrete me Egjiptin, por të gjitha informacionet në gjyqin e tij ishin sekrete.

Sipas një avokati, Safronovi i ishte ofruar vetëm një dënim 12-vjeçar nëse ai inkriminonte të tjerët, por refuzoi të bashkëpunonte. Pushtimi i plotë i Ukrainës i Putinit ka përshpejtuar gjithashtu goditjen ndaj mediave të pavarura.

Më shumë se 1000 gazetarë janë larguar nga vendi, një numër çështjesh kriminale të profilit të lartë janë hapur kundër gazetarëve për diskreditimin e ushtrisë ruse ose përhapjen e “lajmeve të rreme”, dhe mediat si Ekho Moskvy janë detyruar të mbyllen, pavarësisht mbështetës të fuqishëm në qeveri.

Rusia ka numrin më të madh të gazetarëve që janë arrestuar në vitin 2023. Në një prostestë pranë Kremlinit këtë javë, policia arrestoi më shumë se 20 gazetarë në mënyrë që t’i pengonte ata të raportonin mbi demonstratën në një veprim “të paprecedentë”, sipas Reporterëve pa Kufij.

Mbështetësit e Carlson gjatë dy viteve të fundit do të jenë më pak të befasuar se të tjerët që Putini pranoi kërkesën për intervistë.

Carlson ishte një mbrojtës i hershëm, i dukshëm i pushtimit rus të Ukrainës. Ndërsa Putin grumbulloi deri në 190,000 trupa në kufirin e Ukrainës në mesin e shkurtit 2022, Carlson dukej se u bëri jehonë pikave të bisedës së Putinit duke pretenduar se konflikti i ri ishte një “mosmarrëveshje kufitare”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH