Globi

Pse të gjithë janë të lodhur nga Charles Michel? Presidenti i KiE SHËNJESTROHET nga kritikët, në Bruksel po kërkojnë zëvendësin

Shkruar nga Liberale

Pse të gjithë janë të lodhur nga Charles Michel?

Kthesa e presidentit të Këshillit Evropian për t'u larguar nga roli i tij u kritikua përpara samitit të ngushtë të BE-së për të ndihmuar Ukrainën.

Një zyrtar i BE-së tha se ata shprehën kritika pasi, Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel njoftoi se në fakt do të qëndronte në detyrën e tij deri në fund të mandatit të tij në nëntor.

Zyrtarët shpesh kanë vënë në dukje atë që ata e përshkruan si trajtim kaotik të takimeve të liderëve dhe çështjeve të Këshillit, si dhe rivalitetin me Presidenten e Komisionit Ursula von der Leyen, si arsye për të pritur një ndryshim.

"Të gjithë janë lodhur nga Michel," tha një zyrtar belg. "Gjithçka që i ka mbetur tani është të sigurohet që takimi të fillojë në kohë dhe që të gjithë të kenë një stilolaps që funksionon," tha një diplomat i BE-së. 

Roli i presidentit të Këshillit Evropian, një nga institucionet kryesore të Bashkimit Evropian, është kritik për ndërmjetësimin e një marrëveshjeje shumë të nevojshme midis 27 liderëve të bllokut, shkruan Politico.eu.

Është një pozicion veçanërisht kritik përpara një takimi të posaçëm të krerëve të qeverive të BE-së këtë të enjte, ku 26 liderë do të duhet të bindin kryeministrin hungarez, Viktor Orbán që të zhbllokojë një ndihmë shpëtimi prej 50 miliardë eurosh për Ukrainën, ndërsa ajo hyn në vitin e tretë të luftës me Rusinë.

Pas kthesës së tij, zyrtarët dhe diplomatët evropianë thanë se Michel ka edhe më pak kredibilitet politik për të marrë vendime urgjente. Disa zyrtarë të tjerë në Bruksel tashmë po kërkojnë emra për zëvendësimin e tij.

"Ai ka kryer harakiri politik," tha i njëjti diplomat i BE-së i cituar më lart. "Nuk ka mbetur asnjë copëz besueshmërie tani." 

Qëndrimi i Michel nuk do të bëjë shumë ndryshim, tha një tjetër diplomat  "Tashmë nuk frymëzon shumë besim si kryesues i Këshillit Evropian, ne kemi parë më parë kryeministrin holandez Mark Rutte të kryesojë nga margjina", shtoi ai.Përshtati A.Mënalla/ Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH