Globi

Pse po shtohen lëkundjet në vendin fqinj? Toka, është ngritur me 1 cm. Javën e fundit janë regjistruar 242 tërmete, flet eksperti

Shkruar nga Liberale

Pse po shtohen lëkundjet në vendin fqinj? Toka, është

Rritja e frekuencës sizmike në  Campi Flegrei  shqetëson popullsinë. Javën e fundit janë regjistruar 242 tërmete, ndërsa vetëm ditën e djeshme janë zbuluar 42 tërmete. Fillimisht nata pa gjumë dhe e frikshme e banorëve të Agnano Pisciarelli-t, më pas, në kohën e drekës, ishin banorët e Lucrino, Arco Felice, Bacoli dhe Monte di Procida ata që ndjenë qartë ngjarjet telurike me epiqendrën e tyre në Gjirin e Pozzuolit.

Pse rriten dridhjet?  Mauro Di Vito , drejtor i Observatorit Vezuvian , përpiqet të sqarojë: «Midis 9 dhe 10 prillit të kaluar ne regjistruam një ngritje tokësore prej 1 centimetër në stacionin Rione Terra.

Menjëherë më pas shpejtësia e ngritjes duket se është kthyer në vlerat e mëparshme të regjistruara në fillim të vitit, ndonëse do të mund të bëjmë një vlerësim më të besueshëm vetëm me të dhënat e javëve në vijim. Rritja e frekuencës së sizmicitetit në ditët e fundit i atribuohet, pra, këtij kërcimi prej 1 centimetër mes 9 dhe 10 prillit. Një trend i ngjashëm, i cili tashmë ka ndodhur mes 21 dhe 23 shtatorit të vitit të kaluar, është regjistruar edhe nga stacionet e tjera gjeodezike pranë Rione Terra në një rreze prej afërsisht 2 km”.

Prandaj, ekziston një lidhje e ngushtë midis heqjes së bradyseizmit dhe rikuperimit të sizmicitetit. Ngritja nga toka e regjistruar në zonën Rione Terra nga salla INGV Napoli është afërsisht 118.5 cm që nga janari 2011, nga të cilat afërsisht 22.5 cm që nga janari 2023.

“Mesatarja e ngritjes aktuale është 1 centimetër në muaj, ka momente përshpejtimi dhe të tjerët të ngadalësimit, midis gushtit dhe shtatorit të vitit të kaluar - vazhdon Di Vito. - Energjia e çliruar nga magnituda ka të bëjë me akumulimin e stresit, ka shkëmbinj që janë në gjendje të thithin mirë ashensorin dhe të tjerë jo, por të gjitha dridhjet këto javë janë brenda mesatares së atyre të regjistruara deri më tani në Campi Flegrei. Megjithatë, një gjë është e sigurt. Për sa kohë që ka një rritje të bradyseizmit, do të ketë edhe sizmik."

Mbetet vetëm për të kuptuar se cila mund të jetë madhësia maksimale në zonën e Phlegraean. “Vlerësimet dhe studimet e kryera deri më tani çojnë në një magnitudë maksimale pak më pak se 5 Md”, siguron drejtori i Observatorit Vezuvian.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH