Globi

Pse po përhapen PROTESTAT masive të FERMERËVE nëpër Europë? Kërkesat drejtuar qeverisë

Shkruar nga Liberale

Pse po përhapen PROTESTAT masive të FERMERËVE nëpër

Protestat rreth BE-së pasqyrojnë ankesat e përbashkëta për borxhet, presionet e çmimeve, motin ekstrem dhe importet e lira.

Protestat e fermerëve që kanë përfshirë Bashkimin Evropian mund të kenë befasuar liderët politikë. 

Ata po rëndohen nga borxhi, i shtrënguar nga shitësit e fuqishëm dhe kompanitë agrokimike, të goditur nga moti ekstrem dhe nën ndikimin e importeve të huaja të lira, për vite me radhë, të gjitha duke u mbështetur në një sistem subvencioni që favorizon lojtarët e mëdhenj.

Lufta në Ukrainë vetëm sa i ka përkeqësuar gjërat. Një rritje e çmimeve për të korrat si gruri rezultoi jetëshkurtër. Dhe agresioni i Rusisë ka përmbysur flukset tregtare, duke shkaktuar një tepricë të ofertës.

Fermerët polakë ishin të parët që dolën në rrugë dhe bllokuan pikat kufitare në pranverën e vitit të kaluar. Por demonstratat janë përhapur në vende si: Gjermania dhe Franca.

Shqetësimet kryesore të fermerëve ndryshojnë nga vendi në vend, nga protestat gjermane kundër shkurtimeve të qeverisë në subvencionet e naftës, deri te protestat franceze kundër marrëveshjeve të tregtisë së lirë dhe rregullave mjedisore që ata thonë se po sjellin fundin e tyre.

Por ka ankesa të zakonshme, jo më pak rritje në çmimet e energjisë dhe të inputeve, të kombinuara me një kolaps të çmimeve aktuale që fermerët marrin për shumë prej produkteve të tyre.

Sipas analizës së POLITICO, marzhet e fitimit të fermerëve janë dëmtuar nga një bum dhe rënie jo vetëm në çmimet e prodhimit të tyre, por edhe në kostot e prodhimit.

Në 11 vende të BE-së, çmimet në portën e fermës ranë me më shumë se 10 për qind nga 2022 në 2023. Vetëm Greqia dhe Qipro panë një rritje përkatëse në të ardhurat e fermerëve të tyre nga shitjet, të ndihmuara nga një rritje e kërkesës për vaj ulliri./ Përgatiti A.Mënalla/ Liberale

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH