Globi

Protesta pasi kryeprifti tradicional ganez martohet me një vajzë 12-vjaçare

Shkruar nga Liberale

Protesta pasi kryeprifti tradicional ganez martohet me një vajzë

Një prift tradicional në Ganë ka shkaktuar një protestë kombëtare pasi u martua me një vajzë të re, duke nxitur thirrje për arrestimin e tij.

Prifti 63-vjeçar, Nuumo Borketey Laweh Tsuru XXXIII, i njohur gjithashtu si Gborbu Wulomo, u martua me vajzën në një ceremoni të shtunën pranë kryeqytetit Accra.

Mosha e saj është e diskutueshme nga 12 deri në 16 vjeç, por ajo dhe nëna e saj u vunë nën mbrojtjen e policisë menjëherë pas martesës dhe prokurori i përgjithshëm i Ganës hapi një hetim.

“Akuzat, nëse vërtetohen, përbëjnë një vepër penale për të cilën të gjithë personat e përfshirë duhet të ndiqen penalisht”, thuhet në një deklaratë nga zyra e prokurorit të përgjithshëm.

Sipas ligjit ganez, mosha minimale ligjore për martesë është 18 vjeç.

Policia dhe zyrtarët fillimisht thanë se vajza ishte 12 ose 13 vjeç, por autoritetet tradicionale të përfshira thonë se ajo është 16.

“Duket se po zbërthejmë disa gjëra. Për shembull, mosha 12 vjeçare, për të cilën ne u bëmë të besojmë se është e gabuar. Fëmija është pothuajse 16... ende i mitur,” tha ministri i Kryesisë dhe Çështjeve Fetare, Stephen Asamoah Boateng për një radio lokale.

Duke mbrojtur veprimet e tij, zëdhënësi i priftit këmbënguli se martesa nuk kishte të bënte me marrëdhënie seksuale.

Pa dhënë moshën e saj, ai tha se vajza nuk do të pritej të përmbushte detyrat martesore derisa ajo të arrijë moshën ligjore të pëlqimit, e cila është 16 vjeç në Ganë.

“Nuk është një ceremoni martese. Nuk ka asgjë seksuale të lidhur me të. Prifti tashmë ka tre gra të zakonshme. Është një rol i zakonshëm për të ndihmuar priftin me detyrat e tij shpirtërore,” tha zëdhënësi Mankralo Shwonotalor për AFP me telefon.

Ai tha se të drejtat e saj nuk ishin shkelur dhe vajza ishte ende duke ndjekur shkollën.

Por dënimi publik u intensifikua gjatë ceremonisë tradicionale.


Aktivistja gjinore dhe ish ministrja Nana Oye Bampoe Addo tha se martesa ishte e paligjshme.

"Shteti duhet të veprojë menjëherë," i tha ajo AFP, duke thënë se praktika kulturore ishte e papajtueshme me ligjin dhe kushtetutën e Ganës.

"Ajo që sapo ka ndodhur është një krim dhe i paligjshëm." /Liberale.al/L.M/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH