Globi

Princi William reagon për herë të parë për konfliktin në Gaza: Shumë njerëz janë vrarë! Jam i shqetësuar, por…

Shkruar nga Liberale

Princi William reagon për herë të parë për konfliktin

 

Princi William ka thënë se “shumë njerëz janë vrarë” në luftën Izrael-Hamas, ndërsa bëri thirrje që luftimet të përfundojnë “sa më shpejt të jetë e mundur”. Në një deklaratë të rrallë për krizën, Princi i Uellsit tha se ai i përmbahet “shpresës se mund të gjendet një e ardhme më e ndritshme dhe unë refuzoj të heq dorë nga kjo”.


“Unë mbetem thellësisht i shqetësuar për koston e tmerrshme njerëzore të konfliktit në Lindjen e Mesme që nga sulmi terrorist i Hamasit më 7 tetor,” tha ai.

“Unë, si shumë të tjerë, dua të shoh një fund të luftimeve sa më shpejt të jetë e mundur. Ekziston një nevojë e dëshpëruar për rritje të mbështetjes humanitare për Gazën. Është e rëndësishme që ndihma të hyjë dhe pengjet të lirohen.

“Edhe në orën më të errët, ne nuk duhet t’i nënshtrohemi këshillës së dëshpërimit.” Deklarata është lëshuar pasi u zbulua se Princi William do të kryejë një sërë angazhimesh për të nxjerrë në pah gjendjen e të gjithë atyre që janë prekur nga konflikti i vazhdueshëm.

 

Në ditët në vijim ai do të takohet me organizatat bamirëse në Mbretërinë e Bashkuar që ofrojnë mbështetje humanitare në rajon dhe do të dëgjojë për kushtet me të cilat përballen ata që punojnë në terren. Ai do t’i bashkohet gjithashtu një bisede në një sinagogë me të rinj nga një gamë e gjerë komunitetesh për të pranuar rritjen e antisemitizmit në mbarë botën.


Në tetor të vitit të kaluar, Princi William bëri atë që u pa si një ndërhyrje e papritur kur Pallati Kensington lëshoi një deklaratë ku shprehte shqetësimin e thellë të tij dhe të Princeshës së Uellsit për ngjarjet shkatërruese që po shpalosen në rajon. Është e rrallë që anëtarët e familjes mbretërore të bëjnë komente publike për çështje të tilla kontestuese.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH