Globi

POLITICO/ Xi Jinping: Kina nuk do ta harrojë kurrë bombardimin e NATO-s, mbi ambasadën e saj në Serbi

Shkruar nga Liberale

POLITICO/ Xi Jinping: Kina nuk do ta harrojë kurrë bombardimin e

Marrë nga Politico.eu

Kina investitori më i madh i huaj në Serbi, udhëheqësi kinez ‘godet’ Perëndimin ndërsa përgatitet të mbërrijë në Beograd

Udhëheqësi kinez Xi Jinping po e përdor vizitën e tij të afërt në Serbi për të ndëshkuar NATO-n, mbi bombardimin e Ambasadës Kineze në Beograd 25 vjet më parë.

“Njëzet e pesë vjet më parë sot, NATO bombardoi në mënyrë flagrante Ambasadën Kineze në Jugosllavi, duke vrarë tre gazetarë kinezë”, - shkroi Xi në një letër të botuar nga gazeta serbe Politika të martën.

“Këtë nuk duhet ta harrojmë kurrë. Populli kinez e vlerëson paqen, por ne kurrë nuk do të lejojmë që histori të tilla tragjike të përsëriten”, - shkroi Xi.

Zyrtarët e NATO-s thanë në atë kohë se ambasada u godit gabimisht gjatë një ndërhyrjeje ushtarake për të mbrojtur shumicën etnike shqiptare të Kosovës nga masakrimi nga forcat e Sllobodan Millosheviçit. Ndërsa SHBA dhe aleatët e tjerë të NATO-s kanë qëndruar pas vendimit për të përdorur forcën në atë që ishte Jugosllavia e atëhershme, trashëgimia e aleancës vazhdon të jetë më e ndërlikuar në Ballkan dhe në Pekin.

Gjatë 78 ditëve të sulmeve ajrore, shumë civilë u vranë. Human Rights Ëatch dhanë numrin e të vdekurve që shkoi në 500 ndërsa zyrtarët serbë thanë se numri ishte afër 2,000. Udhëheqja e vendit ka mbetur e përkushtuar për të qëndruar jashtë NATO-s. Në Kinë, bombardimi i ambasadës provokoi zemërim të gjerë, duke shkaktuar protesta dhe një incident diplomatik midis Uashingtonit dhe Pekinit. Zyrtarët kinezë dhe shumica e publikut nuk besuan - dhe ende nuk besojnë - se incidenti ishte një aksident.

"Miqësia kinezo-serbe, e farkëtuar me gjakun e bashkatdhetarëve tanë, do të mbetet në kujtesën e përbashkët të popujve kinezë dhe serb," ​​shkroi Xi. Serbia do të jetë ndalesa e dytë në udhëtimin e Xi në Evropë – e para në pesë vjet. Ai kaloi dy ditë në Francë dhe do të udhëtojë për në Hungari për pjesën e fundit të udhëtimit.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të presë Xi të martën dhe të mërkurën.

Kina ka ndjekur mundësi për të forcuar lidhjet me rajonin e Ballkanit për një dekadë, si pjesë e iniciativës së saj “Një brez dhe një udhëtim”. Kina është tani investitori më i madh i huaj në Serbi.

Xi vizitoi Serbinë për herë të parë në vitin 2016, kur u nënshkruan një sërë marrëveshjesh dypalëshe, përfshirë Deklaratën për Partneritetin Strategjik, duke reflektuar përpjekjen e Kinës për të rritur praninë e saj në Ballkan dhe më gjerësisht në Evropë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH