Globi

Politico: Greqia dhe Spanja nuk dërgojnë raketa në Ukrainë dhe Berlini nuk e kupton pse!

Shkruar nga Liberale

Politico: Greqia dhe Spanja nuk dërgojnë raketa në Ukrainë

Berlini nuk e kupton pse Athina nuk do të përforcojë Kievin me raketa. Kështu nis artikulli i siç Politico sot. 

Ministri i Mbrojtjes i Gjermanisë, Boris Pistorius, kohët e fundit deklaroi se ai "pret" që vendet që kanë rezerva sistemesh raketore të ndihmojnë Ukrainën, e cila ka marrë zjarr të pandërprerë rus që nga Shkurti 2022.

Ai përmendi dy vende, Greqinë dhe Spanjën, për refuzimin e tyre për të përforcuar vendin ndërluftues me sisteme raketore.

"Ne pyetëm veten dhe shpjeguam pse nuk mund ta bëjmë atë," tha Kyriakos Mitsotakis në intervistën e tij për SKAI, duke shpjeguar se sistemet janë "kritike për aftësinë tonë parandaluese".

Siç komenton Politico, Athina refuzon t'i angazhohet presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky në dërgimin e raketave për arsye sigurie, pasi qeveria është e shqetësuar për qëllimet e Turqisë.

Megjithatë, sipas botimit përkatës, Greqia dhe Spanja nuk do të dërgojnë sisteme të mbrojtjes ajrore në Ukrainë, duke shkaktuar zhgënjim tek Zelensky.

Sot, rreth 50 liderë do të zhvillojnë bisedime përmes video-konferencash të udhëhequra nga SHBA, për koordinimin e ndihmës së mëtejshme ushtarake për Ukrainën.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH